Mentor; henüz başlangıç seviyesindeki bir girişimcinin edinmeye çalıştığı bilgi ve deneyimlere halihazırda sahip olan kişidir. Mentorlar, çoğu girişimcinin hem mesleki hem de özel yaşantılarında deneyimledikleri birçok başarı, başarısızlık ve yenilgiyi zaten yaşamış oldukları için girişimciliğe yeni soyunmuş biri için son derece yol gösterici olabilir.

Yeni girişimciler için mentor desteğinin önemini birkaç maddede bir araya getirdik:

Girişiminizi Büyütmek Sandığınız Kadar Kolay Olmayabilir

Çoğu girişimci, kendi işini kurmadan önce bir iş fikrini hayata geçirip büyütmenin aslında ne kadar meşakkatli olduğunu anlayamaz. Girişimcilik hakkında ne kadar araştırma yaparsanız yapın pratikte karşılaşacağınız çoğu zorluk ve aksilikleri yazılı kaynaklarda her zaman bulamayabilirsiniz.

Bu sebeple girişimcilik yolculuğunuzda yanınıza deneyimli ve aklınıza takılan her konuda fikir alabileceğiniz birini aldığınızda zor kararlar vermek konusunda, size büyük oranda yardımı dokunacak ve aslında henüz hazır olmadığınız bir adım atma riskinizi azaltacaktır. Tam tersini düşündüğümüz zaman ise bir mentor size işinizi bir basamak yukarı taşımanızın zamanı geldiği konusunda da gerekli uyarıları yapabilir.

Maddi Kaynaklarınızı Doğru Kullanmak Konusunda Fikre İhtiyacınız Olabilir

Başlangıç seviyesindeki girişimlerde finansal kaynaklar genellikle sınırlıdır ve en doğru şekilde kullanılmaları gerekir. Her şeye yeni başlamışken işinizi geliştirmek için yapacağınız harcamalar ya da alacağınız eğitimler, siz farkında olmadan maddi kaynaklarınızın tükenmesine neden olabilir.

Şüphesiz ki bir mentor, işiniz için hangi harcamaların daha önemli ve öncelikli olduğu konusunda size en doğru şekilde yönlendirebilir ve maddi kaynaklarınızı, aslında ihtiyacınız olmayan alanlarda tüketmenizi önleyerek önceliklerinizi belirlemenizde yardımcı olabilir.

Mentor Desteği, Yeni Bağlantılar Kurmanıza Yardımcı Olur

Bir girişimi büyütmede bağlantılar çok önemlidir. Bağlantılarınızın kuvvetli olması sadece yeni müşterilere ulaşmanızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda etrafınızda işiniz için ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir konuda fikir ya da yardım alabileceğiniz kişiler olmasını da sağlar.

Henüz yeni kurduğunuz işinizi tanıtmak için ilk başlarda yeteri kadar geniş bağlantılara sahip olmamanız son derece normal olmakla birlikte bu durumdan bir an evvel kurtulmak için mentorunuz size yardımcı olabilir.

Dürüst ve Gerçekçi Bakış Açılarına İhtiyacınız Olabilir

Sıfırdan bir iş kurduğunuzda çevrenizde size yanıltacak ve yanlış adımlar atmanıza neden olacak sesler de yükselmeye başlar. Bu sesler kimi zaman motivasyonunuzu kıracak derecede olumsuz kimi zamansa gerçekleri görmenizi engelleyecek derecede iltifat yüklü olabilir.

Çevrenizdeki kişiler size her ne kadar bir şeyleri başaramayacağınızı ya da her şeyin harika gittiğini söyleseler de bu konuda, bilen birinin desteğine başvurmak yararlı olacaktır. Siz, bizzat işin içinde olduğunuzdan ve yeni bir iş kurmanın stresiyle doluyken bazı gerçekleri görmekte zorlanabilir, işleri olduğundan daha negatif ya da pozitif algılayabilirsiniz. Bu sebeple bir mentorun objektif ve profesyonel bakış açısı, size oldukça yardımcı olacaktır.

 

İTÜ Çekirdek, sektörün önde gelen ve alanında uzman 500’ün üzerinde mentor ağına sahip. Sen de girişimini geliştirme yolculuğunda doğru isimlerin yönlendirmesi ile girişimini geliştir, satış yap, yatırım al. Hemen İTÜ Çekirdek’e başvur!

Kaynak: https://www.nexea.co/why-startups-need-mentorship/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close