Influencer’lar aracılığıyla pazarlama çalışmaları yürütmek, artık neredeyse her markanın iletişim stratejilerinde kullandığı bir yöntem hâline geldi. Influencer pazarlama ile hedef kitleniz tarafından kolaylıkla fark edilmek, markanız hakkında daha fazla konuşulmasını sağlamak ve kriz anlarında durumu lehinize çevirmek gibi etkili adımlar daha kolay hale geliyor.

Ancak bu pazarlama tekniğini markanız ya da startup için ilk kez uygulayacaksanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Hedef Kitlenizi Doğru Tanımlayın

Tüm pazarlama kampanyalarında olduğu gibi, influencer’lar ile iş birliği yapmadan önce de hedef kitlenizi doğru tanımlamanız büyük önem taşıyor. Belirleyeceğiniz hedef kitle, rutin pazarlama kampanyalarınızla aynı olabileceği gibi dilerseniz influencer iş birlikleri için yeni bir alt küme de belirleyebilirsiniz. Örneğin, otomotiv sektöründe bir B2B girişiminiz varsa, söz konusu şirketlerde çalışan profesyonelleri etkileyecek bir influencer iş birliğini, sadece LinkedIn’de konumlandırabilirsiniz.

Hedeflerinizi Belirleyin

Etkileyici bir influencer pazarlama kampanyasıyla neye ulaşmak istiyorsunuz? Bu sorunun cevabına ulaşmak için öncelikle kendinize hedefler belirleyin. Örneğin, daha fazla sosyal medya takipçisine ulaşmak mı istiyorsunuz yoksa ürün ve hizmetlerinizi satın alacak potansiyel müşterilerinizi, yavaş yavaş da olsa aktif müşterilere dönüştürmek mi istiyorsunuz? Bu tarz hedefler oluşturmak, hangi influencer’lar ile hangi mecralarda iş birliği oluşturacağınız konusunda da fikir sahibi olmanıza yardımcı olur.

Influencer Pazarlama Kapsamında Bir Influencer Profili Oluşturun

Pazarlama kampanyanızı hayata geçirmeden önce kafanızda bir influencer profili oluşturmanız önem taşıyor. Bu, size bütçenizi belirleme konusunda yardımcı olacağı gibi aynı zamanda hedef kitlenize daha kolay ulaşmanızı ve hedeflerinizi gerçekleştirmenizi de aynı oranda kolaylaştırır. İş birliği yapacağınız profili belirlerken; bir makro influencer’ın daha fazla kişiye ulaşmasının daha muhtemel olduğunu fakat bir mikro veya nano influencer’ın daha özgün ve çoğu zaman hedef kitle tarafından daha güvenilir olarak algılanacağını unutmayın.

Bir Kısa Liste Oluşturun

Birlikte çalışabileceğiniz 30 – 50 potansiyel ve odaklı kişiden oluşan bir liste hazırlayın. Bu kişilerin gönderilerine yapılan yorumların gerçek olup olmadığını, etkileşim oranlarının durumunu, takipçilerinde ani bir artış olup olmadığını inceleyerek hesapların ne kadar güvenilir olduklarını kontrol edin. Ayrıca bu kişilerin gönderilerine gelen yorumların hangi duyguları barındırdığına bakmakta da fayda var. Yapılan yorumların çoğunlukla olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğunu kontrol etmelisiniz.

Influencer Pazarlama için Tüm Detayları Netleştirdiğinize Emin Olun

Kısa listenizde sona kalan isimlerle iletişime geçerken teklifinizin şartlarını çok net bir şekilde ortaya koyan bir konuşma ya da yazılı olarak paylaşabileceğiniz bir metin hazırlayın. Yaptığınız hazırlığın; kim olduğunuz, ne sunduğunuz, kampanyanızla ilgili bir zaman çizelgesi, yapılacak gönderilerin sayısı gibi detayları içerdiğine emin olun. İş birliği yapacağınız kişinin sizinle pazarlık yapması ihtimaline karşılık, taviz verebileceğiniz ve veremeyeceğiniz konuları netleştirin. Anlaşmanızın detaylarını içeren bir sözleşme hazırlamayı da unutmayın.

 

Kaynak: https://www.eu-startups.com/2020/06/10-steps-to-your-startups-first-influencer-marketing-campaign/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close