Akıllı şehirler, kamu güvenliğini, enerji verimliliğini, sürdürülebilirliği ve toplumun genel yaşam kalitesini iyileştirmek için dijital teknolojiyi kullanır. Özellikle metropollerin akıllı şehirlere dönüşmesinde IoT’nin gücü önemli. Elde edilen veriler, kamu hizmetlerini ve hizmetleri iyileştirmek için kullanabilirler. Gerçek zamanlı verileri toplamak ve analiz etmek için bağlı sensörler, ışıklar ve sayaçlar gibi IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlarının kullanımı önemli. Günümüz şehir planlamacıları, vatandaşların hayatlarını ve işlerini dönüştürmek için büyük veri uygulamalarını, 5G ağlarını, gelişmiş güvenlik sistemlerini ve daha fazlasını birleştirmek için çalışıyor. Sürekli gelişen sistemler ile yeni nesil, verimli, güvenli ve çevre dostu kentsel alanlar vaat ediliyor.

Akıllı şehir nedir?

Akıllı şehirler; yaşam maliyeti, güvenlik, zaman, ağ bağlantısı, çevre ve sağlık gibi temel yaşam kalitesini unsurlarının iyileştirilmesine yardımcı oluyor.

Akıllı şehir teknolojilerinde IoT’nin gücü

IoT, şehirlerin gelişimi üzerinde en önemli etkiye sahip unsurlardan biri. Akıllı şehir konseptinin benimsenmesi artıkça, şehir operasyonlarının ve işlevselliğinin her yönünü izlemek ve kontrol etmek için büyük hacimli IoT cihazlarının ve sensörlerinin kullanımı genişletiyor. Büyük IoT dağıtımları, birçok kaynaktan küçük miktarlarda veri iletmek ve tüketmek olan yüzlerce IoT cihazını içerir.

Akıllı şehirlere güç sağlamak için büyük verilerden yararlanma

Akıllı şehirlerde daha iyi, daha verimli operasyonları bilgilendirmek için büyük verileri kullanmak önemlidir. Fakat, bu yalnızca bu verilerin bu iyileştirmeleri sağlamak için etkili bir şekilde toplanıp analiz edilmesi durumunda geçerlidir. Verimli orkestrasyon, geniş ve büyüyen bir cihaz dizisinden büyük miktarda verinin aktarılması ve işlenmesi için kritik öneme sahiptir.

Akıllı şehir IoT uygulamaları ve kullanım senaryoları

Akıllı şehir cihazları, kamu güvenliği, trafik ve çevre sorunları ile ilgili sıkıntıları giderirken günlük işleri daha kolay ve verimli hale getirmek için çalışır. İşte IoT’nin gücünü kullanan en popüler akıllı şehir teknolojilerinden bazıları:

Daha iyi bir trafik yönetimi

Yoğun nüfus, özellikle yoğun trafik sorunlarını beraberinde getiriyor. Bu sorunları çözmek için IoT bağlantılı araçlar ve akıllı park çözümleri kullanarak trafik güvenliği artırmayı ve trafik sıkışıklığını azaltmak sağlanabilir.

Sensörler, hem sürücülerle hem de yerel yetkililerle paylaşılabilen gerçek zamanlı veriler toplayarak trafik sorunları olduğunda uyarıları tetikler ile park yeri müsaitliği ve izlenebilecek en iyi rotalar hakkında faydalı bilgiler sağlar. IoT teknolojilerini kullanan akıllı şehirler, trafik sıkışıklığını önemli ölçüde azaltmanın yanı sıra trafik kazalarının sayısını da azaltmaya yardımcı olabilir.

Akıllı ulaşım

Daha iyi trafik yönetimiyle bağlantılı olarak, bağlantılı araçlardaki artış ile akıllı ulaşım sektörünün yükselişi görülmekte. Bağlantılı araçlar toplu taşımada ön plana çıkıyor.

Akıllı atık yönetimi

Akıllı atık yönetimi, fosil yakıt tüketimini ve hava kirliliğini azaltarak şehirleri dönüştürüyor. Atık yönetiminin iyileştirilmesi, akıllı şehir uygulamalarının önemli bir parçasıdır. Verilerle yönetilen IoT, kuruluşların sistem arızalarını önlemek için kritik altyapı verilerini toplamasına ve izlemesine, kaynak kullanımını optimize etmek için tahmine dayalı analitiği kullanmasına yardımcı oluyor.

Büyük şehirler için atık yönetimi; maliyetli ve genellikle yoğunluğa neden olur. Akıllı atık yönetimi çözümleri, atık toplama verimliliğini optimize etmek, işletme maliyetlerini azaltmak ve sokaklardaki çöpün kontrol altına alınması ve kirliliği azaltmak için IoT teknolojisi kullanılabilir.

Toplu taşıma çözümleri

Akıllı şehirler ayrıca, yoğun nüfuslu kentsel alanlarda trafik sıkışıklığını ve park yerlerini azaltmak amacıyla toplu taşıma ağını geliştirmeye odaklanır.

IoT, akıllı bisikletler ve scooterlar gibi son mil çözümlerine, yolcuların ne zaman ve nerede binebileceklerini bilmelerini sağlayan iletişim sistemlerine kadar, daha kolay ve daha rahat akıllı şehir toplu taşıma çözümlerini mümkün kılar.

Geliştirilmiş kamu güvenliği

IoT cihazları yalnızca insanları yollarda güvende tutmakla kalmaz, aynı zamanda acil servislerin olaylara yanıt vermesini kolaylaştırarak kamu güvenliğini de iyileştirebilir. IoT ağları, yetkililerin sensörler ve kameralar aracılığıyla gerçek zamanlı verileri izlemesine olanak tanıyarak acil bir durumda hızlı tepki verme yeteneklerini geliştirir.

Enerji tasarrufu

Akıllı sokak aydınlatması gibi diğer IoT bağlantılı çözümler de güç kullanımı ve bakım maliyetlerini düşürürken kamu güvenliğini artırmaya yardımcı olabilir. Akıllı aydınlatma sistemleri, kullanım izleme, uyarlanabilir aydınlatma ayarları ve gerçek zamanlı veri analitiği yoluyla belediyelerin enerji tasarrufu yapmasına ve güvenliği artırmasına yardımcı olur.

https://www.nec.co.nz/market-leadership/publications-media/how-can-iot-turn-cities-into-smart-cities/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close