Pandemi süreci beraberinde birçok sektörün değişmesini ve gelişmesini sağladı. Birçok büyük teknoloji firması ürün ya da hizmetlerini pivot ederek krizi fırsata çevirmeyi başardı. Girişimizin karşılaştığı bir krizi nasıl fırsata çevirirsiniz?

Pozitif Yönden Bakın

Olumlu düşünmek ve olaylara pozitif tarafından bakmak her ne kadar iyi bir alışkanlık olsa da olumlu olmakla toksik pozitifliği birbirinden ayırmak gerekiyor. Kriz anlarında ya da kötü bir olay yaşadığınızda hoş olmayan duygulara kapılmanın son derece normal olduğunu bilmeli ve bu duygularınızı zorla bastırmaya ya da görmezden gelmeye çalışmamalısınız. Bunun yerine durumun ne derece zor veya kötü olduğunu kabul edin ve enerjinizi bu durumu nasıl çözeceğinizi bulmaya odaklayın.

Krizlerin Hayatın Bir Gerçeği Olduğunu Kabul Edin

Hayatın her anında mutlu ve başarılı zamanlar olabileceği gibi durumların kötüye gideceği zamanlar da olabilir. Beklemediğiniz bir anda işler hiç istemediğiniz bir yola sapabilir. Bu tarz kötü olaylarda, ansızın büyük bir boşluğa düşmek yerine, durumu kabullenip konfor alanınızdan çıkmak ve olaylarla yüzleşmek de aynı oranda kolaylaşır. Karşılaşabileceğiniz durumların öngörerek bir kriz senaryosu planlamak kriz anında daha doğru adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

Krizi Fırsata Çevirmek için Konfor Alanından Çıktığınızda Yapabileceklerinizi Keşfedin

Büyüme ve ilerleme gibi durumlar, genellikle rahat olduğunuz anlarda yani konfor alanınızda yaşarken ortaya çıkmaz. Krizlerse, sizi ister istemez konfor alanınızdan çıkmaya zorlayacağı için herhangi bir kriz anında, ipleri olabildiğince elinize almalı ve ortaya çıkacak değişikliğin iyi yönde mi yoksa kötü yönde mi gerçekleşeceğini kendiniz belirlemelisiniz. Alışık olmadığınız durumlarla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz ancak unutmayın ki her şeye sıfırdan başlayarak işinizi kurduğunuz ilk zamanlarda da pek çok alışık olmadığınız durumla karşı karşıyaydınız. Kurmuş olduğunuz düzen bozulmuş olabilir ama bu düzenin yeniden ve daha iyi şekilde kurulması, sadece sizin elinizde…

Büyük Resme Odaklanın

Krizleri fırsata dönüştürmenin kritik yollarından biri de uzun vadeli düşünmek için kendinizi eğitmekten geçer. İçinde bulunduğunuz anın, hoş bir an olmadığı gerçek ancak bu krizin çıktığınız uzun yolculuk içinde sadece gelip geçici bir süreç olduğunu kabullenmek işinizi kolaylaştırır. Önünüzde hangi potansiyel kapısının açıldığını düşünün ve bu süreci, gerçekleşecek bir dönüşümün ilk adımı olarak kabul edin.

Krizi Fırsata Çevirmek için Kimin ve Neyin Gerçekten Önemli Olduğunu Hatırlayın

Talkspace terapisti Elizabeth Hinkle, zor anlara hazırlıklı olabilmek için hayatınıza uygulayabileceğiniz 5 ipucu paylaşıyor.

  1. Yanınızda kim var?

Zor bir anınızda kimlere ulaşabileceğinizi, kimlerin yanınızda olacağını düşünün. Bu kişilerle ilişkilerinizi güçlendirin, ihtiyaç duyduklarında siz de onların yanında olun. Böylece zor anlarınızda, size yardımcı olacak birilerinin varlığından emin olabileceksiniz.

  1. Önceliklerinizin farkına varın

Krizler, hayatınızda neyin önemli ve öncelikli olduğunu görmenize yardımcı olur. Siz de bu önceliklerin farkına vararak, bundan sonrası için bu öncelikleri korumaya odaklanabilirsiniz.

  1. Bir destek sistemi oluşturun

İhtiyaç anınızda başvurabileceğiniz maddi ya da manevi bir destek sisteminiz olup olmadığını gözden geçirin. Eğer böyle bir sisteminiz yoksa nasıl geliştirebileceğinizi düşünün.

  1. Kendinizi değerlendirin

Güçlü yönlerinizi ve iyileştirilmesi gereken yanlarınızı fark edin. Kriz anında ön plana çıkarabileceğiniz üstün yönlerinizi düşünün.

  1. Yardım isteyin

Yardım istemekten çekinmeyin. Eğer yardım isteme konusunda çekinceleriniz varsa şu cümleyi sık sık kendinize tekrar edin: Bazen herkesin yardıma ihtiyacı olur.

 

Kaynak: https://www.talkspace.com/blog/ways-to-turn-crisis-into-opportunity/

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close