Teknolojinin gelişim hızındaki artışla gelenekselleşmiş meslek kollarında insana olan ihtiyaç aynı düzeyde seyretmeye devam edecek mi? Bu sorunun cevabını hep birlikte yaşayarak göreceğiz ama teknolojinin getirdiği yeniliklerle gelecekte insan gücüne ve aklına ihtiyaç olacak yeni mesleklerin ortaya çıkacağını bugünden söylemek mümkün. Bu noktada yeniliğe ayak uydurma cesareti olan girişimci ruhlara ve vizyonlarıyla onları destekleyecek olan yatırımcılara olan ihtiyacı öngörmek ise hiç zor değil.

Girişimci için Yatırımcı

Bilgi birikiminiz, elde ettiğiniz deneyim, aldığınız eğitim veya esinlendiğiniz bir ilham kaynağı ile inandığınız bir işe atılmak için sahip olmanız gereken dürtü, insanlığın bugüne kadar katettiği mesafenin temel taşını oluşturuyor.

Girişimci olma yolunda attığınız adımlar kendiniz için değerli olduğu kadar çevreniz için yarattığınız değerle de önem kazanıyor. Çabalarınızın bir noktaya geldiğini gördüğünüz anda ise hissettiğiniz tatmin duygusunun ölçülebilir bir karşılığı olmayacağı da kesin.

Tablonun ilk bölümüne baktığımızda “Girişimci olmak için neyi bekliyorum?” diye düşünebilirsiniz. Bu harika bir ilk adım. Bu yolda karşılaşacağınız problemlerle başa çıkmak için en az ilk günkü kadar heyecanlı olmak sizi ayakta tutacak unsurlardan biri olmakla birlikte, başarmak için sizinle aynı vizyona sahip destekçiler bulmak da bir o kadar önemli. Tam bu noktada heyecanınıza ortak olacak yatırımcıyı bulmak bir sonraki adımınız için en büyük kuvvetiniz olacaktır.

Doğru Projeye Yatırım Yapmak

Girişimci gözüyle yatırımcı, nasıl ki ihtiyacı olduğu anda gelen bir “melek” olarak adlandırılabilirse, yatırımcı için de doğru girişimciyle karşılaşmak ve sürdürülebileceğini öngördüğü bir projeye destek olmak da bir o kadar önemlidir. Yatırımcı tarafı kurumsal firmalar, fonlar veya bireylerden oluşabilmekte ve bu doğrultuda yatırım yapmak için hedef alınan sektörler gözetilebilmektedir. Yatırımcıların doğru girişim ve girişimcilere ulaşabilmesi için kuluçka merkezleri, hızlandırma programları gibi platformlarda girişimcilerle buluşma olanakları sunulmaktadır.

Doğru Girişimi Bulmanın Yolu

Kuluçka merkezi olarak girişimcilere destek olan İTÜ Çekirdek’te, teknoloji odaklı girişimlerle tanışmanız için birçok etkinlik düzenliyoruz. Sektör bazlı gerçekleşen ve “Demoday” olarak adlandırılan buluşmalara kurum ya da birey olarak katılabilir ve İTÜ Çekirdek girişimlerinin projelerini birinci ağızdan dinleyebilirsiniz.

İTÜ Çekirdek yatırımcılarının Demoday etkinliklerinin yanı sıra Big Bang Start-Up Challenge sürecinin hem yarı final hem de final etkinliğinde girişimcilerle ve  girişimcilik ekosisteminde yer alan birçok paydaş ile tanışma fırsatınız olur.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close