Günümüzün rekabetçi ortamında, güçlü bir marka oluşturmak ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarına hitap edebilmek büyük önem taşıyor. Bu nedenle oluşturulan markanın bir isim, logo ve renk paletinden öte; bir vaade, iletişim diline ve çok daha fazlasına sahip olması gerekiyor.

Tüm bunları doğru şekilde yapmak; rekabet ortamında ayakta kalabilmek ve müşteri sadakati oluşturma konusunda önemli rol oynuyor. Bir marka oluşturma yolundaki girişimcilerin, hedef kitlelerine hitap edebilmeleri için bazı yöntemler bulunuyor.

 

Markanızın Değerlerini ve Misyonunu Tanımlayın

Net bir misyon veya amaca sahip olmak, potansiyel müşterilerinizin karar verme süreçlerine rehberlik edebileceği gibi rakiplerinizden ayrışmanıza da yardımcı oluyor. Markanızın misyonunu ve değerlerini tanımlamak için girişiminizin benzersiz, güçlü yanlarını ve onu rakiplerinden ayıran özellikleri göz önünde bulundurarak başlayabilirsiniz.

Markanızın misyonunu ve değerlerini belirledikten sonra ise sıra, tüm bunları müşterilerinizin anlayacağı terimlerle ve sadelikte onlara iletmeye geliyor. Ancak markanızın değerlerini, dışarıya olduğu kadar, girişiminizin içindeki kişilere de net bir şekilde anlatmanız önem taşıyor. Ekibinizdeki kişilerin bu misyonu ve değerleri anlaması; onlara, çalışmalarını bu ilkelerle uyumlu hale getirmeleri konusunda yardımcı oluyor. Bu ise pazarlama ekibinizin iletişim stratejisini belirlemesinden müşteri temsilcilerinizin hedef kitlenizle kuracağı etkileşime kadar her alanda marka misyonunuza uygun hareket edilmesini sağlıyor.

 

Müşteri Memnuniyetine Öncelik Verin

Müşterilerinize kusursuz destek sağlamak, olumlu bir marka itibarı oluşturmak açısından büyük önem taşıyor. Memnuniyet seviyesi yüksek olan müşterilerinizin, sizi başkalarına tavsiye etme olasılığı da bir o kadar artıyor.

Ürün veya hizmetinizle ilgili gelen soru ya da karşılaşılan sorunlara en kısa sürede cevap vermek, müşteri memnuniyetini artıracak yolların başında geliyor. Müşterilerinizle 7/24 iletişimde kalabilmek için chatbot’lardan faydalanabilirsiniz. Ancak buna ek olarak e-posta, telefon, sosyal medya gibi müşterilerinizin size ulaşması için birden fazla seçenek sunmanız da önem taşıyor.

Müşterilerinizle kurduğunuz etkileşimlerdeki amacınızın daima onların endişelerini giderme ve sorunlarını çözme odaklı olması gerekiyor. Müşterilerini mutlu etmek için elinden geleni yapmaya istekli olduğunu gösteren markalar, güven ve sadakat kazanma konusunda bir adım öne geçiyor.

 

Şeffaf Olun

Güven duymak, pek çok insanın bir markayı tercih etme kararındaki etkenlerin en başında yer alıyor. Bu güveni oluşturmak içinse ilk olarak markanız ve faaliyetleriniz hakkında şeffaf olmanız gerekiyor. Müşteriler aynı zamanda dezavantajlar da dahil olmak üzere ürün veya hizmetleriniz hakkında dürüst olmanıza önem veriyor. Örneğin, ürününüzde var olmayan bir özelliğin geliştirilip geliştirilmeyeceğine dair onları dürüstçe bilgilendirin.

Bunun yanı sıra gizlilik politikalarınız ve müşteri verilerini nasıl kullandığınız konusunda da net olmanız önem taşıyor. Müşterileriniz; kişisel verileri uygun şekilde kullandığınızdan ve sakladığınızdan emin olduklarında, markanızı tercih etmek ve bunun için de kişisel verilerini sizinle paylaşma konusunda daha istekli olabiliyor.

Şeffaf olmanız gereken konular arasında ayrıca fiyatlandırma yer alıyor. Bunun için müşterilerinizle ürün veya hizmetinizle ilgili olabilecek tüm ücretleri ve ek ücretleri açıkça paylaşmanız gerekiyor. Şeffaf fiyatlandırma yalnızca müşterilerinizle aranızda güven oluşmasına yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda fiyatlandırma belirsiz olduğunda ortaya çıkabilecek yanlış anlama ve hayal kırıklıklarının da önüne geçmenizi sağlıyor.

Güven, şeffaflık ve kusursuz müşteri ilişkileri temelleri üzerine inşa edilmiş markalar, sadık bir müşteri tabanına ve uzun vadeli başarıya ulaşabiliyor. Ancak iş dünyasındaki hemen her konuda olduğu gibi marka oluşturmak tek seferlik bir aşamadan çok daha fazlasını gerektiriyor. Bu nedenle müşterilerin girişiminizle ilgili deneyimlerinin, beklentileriyle ne kadar uyumlu olduğu hakkında sürekli olarak geri bildirim almak ve bu geri bildirimlere göre hareket etmek, tekrar tekrar tercih edecekleri, güçlü bir marka oluşturmanız adına büyük önem taşıyor.

 

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/johnhall/2023/01/15/3-ways-to-become-a-brand-your-target-audience-will-love/?ss=entrepreneurs&sh=643f570f271c

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close