Yatırımcılara sunum yapmak, bir girişimcinin kariyeri boyunca atacağı en önemli adımlar arasında yer alıyor. Potansiyel yatırımcılarınızı etkilemek için sunumunuzun onları bilgilendirmesi, heyecanlandırması ve rakibiniz olabilecek diğer girişimlerden farkınızı ortaya koyması gerekiyor.

Girişimcilerin yatırımcı sunumlarında en sık yaptığı hataların başında ise dinleyicilerin duyması gerekenden çok, kendi söylemek istediklerine odaklanmaları geliyor. Peki potansiyel yatırımcılarınızı, fikrinizin yatırım yapmaya değer olduğunu ikna etmek için neler yapmanız gerekiyor?

 

Bilgilerinizi Güzel Bir Hikâye ile Bütünleştirin

Etkileyici sunumların ortak noktaları arasında, ilk olarak bir hikâye anlatmaları yer alıyor. İçinde bir duygu barındıran, merak uyandıran ve dinleyicilere daha önce bilmedikleri bir şeyler anlatan, çerçeveleri net şekilde belirlenmiş bir hikâye, potansiyel yatırımcılarınızı etkilemenin ilk adımı olabiliyor.

 

Peki, Bu Hikâye ile Birlikte Hangi Bilgileri Vermelisiniz?

Yatırımcıların, bir sunumda önem verdikleri konuların başında getiri ve risk yer alıyor. Yatırım yapacakları girişimin, potansiyel olarak ne kadar büyüyebileceğini yani bu yatırım karşılığında hangi miktarda getiri elde edeceğini bilmek istiyorlar.

Ayrıca ana risk faktörleri, ürün, piyasa ve yürütme riskleri gibi faktörleri bilmek de yatırımcılar açışından önem taşıyor. İş planınızı doğru şekilde kurarak risklerin gerçekleşme olasılığını azalttığınıza dair argümanlarınız olması da önemli rol oynuyor.

Başka bir deyişle, yatırımcılarınızı heyecanlandırırken aynı zamanda girişiminizle ilgili gönül rahatlığı da sağlamanız gerekiyor.

 

Hikâyenizin Yapısı Nasıl Olmalı

Yatırımcılarınıza yaptığınız sunumun, net bir yapısı olması gerekiyor. Birkaç adımı takip ederek bu yapıyı oluşturabilirsiniz.

 

Giriş

Kendi isminizi, girişimdeki rolünüzü ve girişiminizin ismini içeren kısa bir açıklamayla sunuma giriş yapabilirsiniz. Ayrıca sunumun açılışına; izleyicilerinizin ilgisini çekeceğini ve akılda kalacağını düşündüğünüz bir anekdot ya da bilgi dahil edebilirsiniz. Bu tarz bir giriş yapmak, izleyicilerinizi heyecanlandıracak ve sunumun devamında ilgilerini yüksek tutacak olsa da bunu yaparken çok gösterişli veya komik olabilecek konu ve davranışlardan da uzak durmanız önem taşıyor.

 

Sorun ve Çözüm

Açılışın ardından, sıra pazarda hangi sorunu veya boşluğu belirlediğinizi netleştirmeye geliyor. Yatırımcılarınızı, çözdüğünüz sorunun ya da doldurduğunuz boşluğun önemine dair bilgilendirmek ve büyüklüğü konusunda etkilemek için sunumunuza bazı araştırma sonuçları ve çeşitli veriler ekleyebilirsiniz.

Anlattığınız soruna karşılık sunduğunuz çözümü ise olabildiğince kısa ve net bir şekilde özetlemeye özen gösterin. Neyi, nasıl yapacağınızı sunumun ilerleyen aşamalarında anlatabilirsiniz ancak en başta, sunduğunuz çözümü bir cümleyle ifade etmek, daha etkileyici ve heyecan verici olacaktır.

 

Pazar Fırsatı

Sunum esnasında; yatırımcıları, girişiminizin anlık potansiyeli ve zaman içinde ulaşacağı potansiyel konusunda ikna etmeniz de önem taşıyor. Bu nedenle hedef pazarınız ve bu pazarın sunduğu fırsatlar konusunda yatırımcılarınızı bilgilendirmeniz, size bir şans vermeleri halinde elde edebilecekleri getiri hakkında ikna etmeniz gerekiyor.

 

Ürün

Sunumunuzun başında pazardaki boşluk ya da sorun karşılığında geliştirdiğiniz çözümü tek bir cümleyle ifade ettikten ve pazar fırsatları konusunda yatırımcılarınızı bilgilendirdikten sonra sıra, çözümünüzü detaylandırmaya geliyor.

Bu aşamada çözümünüz hakkında detaylı bilgi verebilir, bu çözümün neden ve nasıl işe yarayacağını anlatabilirsiniz.

 

İş Modeli

Sunumunuzda kurduğunuz iş modelinden de bahsedebilir, nasıl kazanç sağlamayı düşündüğünüze dair bilgiler ekleyebilirsiniz. Pek çok girişimci özellikle müşteri edinme maliyetlerinizle yakından ilgileneceğinden, anlatacaklarınız arasına bu bilgiyi de dahil edebilirsiniz.

 

Büyüme

Büyüme, yeni bir girişimin en önemli parçaları arasında yer alıyor. Bu nedenle sunumunuz sırasında işinizi nasıl büyüteceğinizi net bir şekilde açıklamanız gerekiyor. Ulaşmayı düşündüğünüz satış rakamları hakkında detay vermek, yatırımcıların ilgisini çekeceği gibi, bu rakamlara nasıl ulaşacağınız konusunda onları bilgilendirmeniz de önem taşıyor.

 

Kaynak: https://www.cuttles.io/articles/how-to-create-startup-pitch-and-get-funded

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close