Bir gün global bir marka olmak her yerli girişimin hayali desek, yanılmış olmayız.

Günümüz iş dünyasındaki rekabet ortamında şirketlerin kendilerini farklı kılması gerekiyor. Rekabet ortamında var olabilmek ise şirketlerin gücünden ve networkünden geçiyor. Globalleşen dünyada girişimi öne çıkaracak birçok fırsat var. Dünya ekonomisi bütünleşiyor, kâr marjı yüksek pazarlarda satışlar artıyor.

Globalleşme hedefiyle yola çıkan girişimlerin globale açılma yolunda belirlemeleri gereken amaçlar, iş hedefleri, hedef pazar, hedef pazara sunmak istedikleri ürün ve hizmet için oluşturacakları stratejiler karmaşık bir hâl alabiliyor. Globalleşme sürecinde girişimler için en önemli süreç globalleşmek için çıktıkları yolda yanlarında doğru yol arkadaşının olması.

Globalleşme beraberinde birçok fırsatı da beraberinde getiriyor. Üretim faaliyetlerinin dünya ölçeğine duyurulması, dağıtım ve tüketim olanaklarının yaygınlaşması olanaklı hâle geliyor. Globalleşen firmanın ticaret hacmi büyürken yabancı sermaye yatırımları artış gösteriyor. Globalleşmenin etkisiyle girişimler bilinirliklerini artırma fırsatı yakalıyor.

Globalleşmenin fırsatlarının yanında riskleri de var tabii; çevresel belirsizlikler, adapte olma sorunları ve pazarı tanımamak bu riskler arasında yer alıyor. Değişen çevre koşullarına ve kitleye adapte olmanın zor ve maliyetli olmasının yanında, global hayatın getirdiği belirsizlikler girişimi negatif yönde etkileyebiliyor.

Global Pazarın Zorluklarıyla Mücadelede Destekçiniz “Innogate”

Geleneksel yöntemlerle bir pazarın demografik özelliklerini bilmek için o pazarı derinlemesine araştırmak gerekiyor. Bugün küresel etkenler hayatımıza öyle bir işledi ki, ulaşılabilirlik uçsuz bucaksız bir hâle büründü ve gereksiz maliyetler ortadan kalktı.

Uluslararası Hızlandırma Programı Innogate, tam da bu noktada şirketlerin koçluğunu üstleniyor.  Bilinmeyen pazar ve müşteri dinamiklerini araştırıyor ve geniş ölçekli destek sağlıyor.

Innogate, Türkiye ve ABD’den alanında uzman mentorlarla çalışırken, markaların networküne de büyük katkı sunuyor; ayrıca teknoloji firmalarına uluslararası pazara açılma konusunda verdiği eğitim ile pazar bilinmezliğini ortadan kaldırarak riskleri en aza indiriyor.  Innogate’e katılan firmalar büyük bir sinerji içerisinde birbirini destekliyor.

Uluslararası Hızlandırma Programı Innogate ürünü satışa hazır olan girişimlerin global iş yapış biçimlerini öğrenmeleri, uluslararası pazarda satış yapmaları ve iş ortaklıkları kurmalarını da katkı sağlıyor.

Globalde Yolunuzu Aydınlatacak Işık Innogate Size Ne Sağlar?

Innogate’in ilk aşaması olan Growth Modelling ile firmalar Türkiye’de 5 haftalık bir sürece tabii oluyorlar. Firmalar, ABD pazarına giriş taktikleri olan; ürün-pazar uyumu, strateji ve rekabet analizi, iş modeli geliştirme, satış süreci modelleme, müşteri deneyimi tasarlama ve etkili sunum hazırlama taktiklerine hâkim oluyorlar. Bunun yanı sıra, Türkiye ve ABD’den profesyonel eğitmen ve mentor desteği, B2B görüşmeler, birebir mentorluk hizmetleri, strateji ve KPI belirleme, yeni pazarda satışa başlama, pazarlama taktikleri uygulama ve lead generation desteği alıyorlar.

Firmalar programın Amerika ayağında ise San Francisco ve New York’ta; ABD pazarına hızlı giriş, networking ve keşif programlarına tabii oluyorlar. Sektörlerine özel seçilen growth partner’lar ile ABD’de büyüme ve gelişme sürecini yürütüyorlar. Müşteri, partner ve distribütör adayları ile ilişki geliştirme sürecine dahil oluyorlar.

Innogate programında uygulamalar aylarca zaman alacak bir süreyi kısaltarak, hızlı aksiyon almayı ve stratejiyi oturtmayı vaat ediyor.

Programa katılmak ve detaylı bilgi almak için tıklayın.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close