Kendi işinin patronu olmak, pek çok insanın hayali olsa da bir girişimci olarak büyük başarılara ulaşmak çok sayıda deneme yanılmayı da beraberinde getirir. Lise eğitimini yarıda bırakan Ebony Swank, kadınlar için kot pantolon satan bir mağaza açmadan önce birçok işte çalışan, kendi dükkânını açmayı denese de başarısız olan bir girişimci. Fakat Swank aynı zamanda, Detroit’teki kot pantolon mağazasından 40 milyon dolarlık bir işletme yaratmayı başaran kişi ve kendisinin, başarılı bir girişimci olmak isteyenlere önemli tavsiyeleri var.

Nakit Yönetimine Önem Verin

Ebony Swank, yeni girişimcilerin mali durumlarını çok net şekilde anlamaları, beklentileri yönetmek ve gelecekteki tuzaklardan kaçınmak için bütçe yönetimine önem vermeleri gerektiğini düşünüyor. Her girişimcinin sermayesinin nereden geldiğini bilmesi ve kârını nasıl artıracağına yönelik iyi tanımlanmış bir planı olması gerektiğini belirtirken, girişimcilerin kendilerine gelir getirecek hedefler belirlemelerinin de son derece önemli olduğunun altını çiziyor.

Müşterinizi Tanıyın

 Swank’e göre bir işletmenin nasıl yönetileceğine dair herkese uyan, tek bir plan yok.  Buradaki anahtar, hedef pazarı gerçekten tanımak, müşterilerin zihnine girmek ve kim olduklarına dair kapsamlı bir fikre sahip olmak. Böylece potansiyel müşterilerinizin ne satın almak istediklerini anlayabilmeniz çok daha kolay.

Yaratıcılığınızı Konuşturun

Başarının yaratıcılığı benimseme isteğine bağlı olduğunu düşünen Swank, girişimcilerin; mutlaka rakiplerinin neler yaptığını incelemesi, pazardaki boşluğun ve ihtiyacın ne olduğunu tespit ederek kendi işletmelerine uygun yeni ürünler yaratması gerektiğine inanıyor. Girişimcilik yolculuğu boyunca, müşterilerinin ilgisini çekmenin benzersiz yollarını keşfeden Ebony Swank, girişimcilerin ürünlerinin tanıtımını yaparken de aynı şekilde yaratıcı olmaları gerektiğini vurguluyor.

 Hatalarınızdan Ders Çıkarın

 Ebony Swank; bir kişinin ne kadar iş deneyimi olursa olsun, girişimcilik yolculuğunda her zaman sorunlarla ve başarısızlıklarla karşılaşabileceğini özellikle ifade ediyor. Başarısızlığın da öğrenmenin bir parçası olduğunu düşünürken, başarıya giden yolda, yapılan hatalardan ders çıkarmanın çok önemli olduğunun altını çiziyor. Açtığı ilk mağazada müşterilerine ve pazarlamaya yeterince odaklanmayan, kısa süre sonra bu mağazayı kapatmak zorunda kalsa da ikinci mağazasında bu hatadan ders çıkarmayı ve sonunda 40 milyon dolarlık bir işletme yaratmayı başarmış.

Para, Her Şey Değildir

 Para, bir motivasyon kaynağı olsa da Ebony Swank’e göre günün sonunda girişimcilerin kendilerini harekete geçiren esas duygunun ne olduğunu anlamaları gerekiyor. Bunun, insanları zor günlerde ayakta tutan ve devam etme cesareti veren en önemli kaynak olduğunu belirten Swank, kendisini harekete geçiren ateşleyici gücün ise insanların hayatlarını daha iyi hale getirmelerine yardımcı olmak ve onlara başarmaları için bir şans vermek olduğunu belirtiyor.

 

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/nealtaparia/2021/09/08/5-tips-from-a-retail-entrepreneur-who-grew-an-8-figure-business/?ss=entrepreneurs&sh=4be22b778766

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close