Hayata bakış açınız sizin nasıl bir insan olduğunuzun en büyük göstergesidir. Daha tedbirli ilerlemek isteyip herkesin yaptığını yaparak kendinizi güvende hissetmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için kimse sizi suçlayamaz elbette, ancak alacağınız kararların önünüzde uzanan hayatı belirleyen tercihler olduğunu unutmayın. Tercihleriniz neticesinde sizi hayal ettiğiniz bir yaşam da bekleyebilir; hiç de size uygun olmadığını düşündüğünüz bir döngünün içinde de kalabilirsiniz. Farklı açılardan bakmak ve doğru tespitler yapmak önemlidir; ancak bu tespitleri tercihlere dönüştürerek hayat çizginizi belirlemek, içinde bulunduğunuz şartlar ne olursa olsun sizin elinizde.

Sorgulayıcı Olmak Önemlidir

Girişimci olmak her şeyden önce bir merak duygusuna ve soru sormaya başlamakla ilişkilendirilebilir. İçinde bulunduğunuz koşulları sorgulamadığınız sürece yeni bir bakış açısına sahip olmanız çok da mümkün olmayacaktır. Merak ve sorgulamayı takip eden ikinci unsur ise tespit ettiğiniz bir problemi çözmeye çalışmak olacaktır. Unutmayın ki bir ürün veya hizmet geliştirmeden önce ilham aldığınız nokta önemlidir. Ancak ondan daha önemli olan aldığınız ilhamdan yola çıkarak ürettiğiniz fikir bir problem çözmeye yardım ediyor mu? Yani esas soru girişiminiz bir ihtiyacı karşılayabilecek mi?

Marka Olmak Niçin Önemlidir?

Kendinizden yola çıkın. Bir ürün ya da hizmet satın alacaksınız. Sizi bu ürün ya da hizmeti satın almaya teşvik eden şey nedir? Satın alma kararınızı etkileyen faktörler nelerdir? Size dayatılmak istenen tüketim arzusunu yenmiş olsanız ve her tür tutundurma faaliyetinin etkisinden arınıp sadece ihtiyaçlarınız doğrultusunda satın alma kararlarınızı belirliyor olsanız dahi o ürün ya da hizmeti satın alırken kararınızı etkileyen en önemli etmenlerden bir tanesi güven duygusudur. Yani satın alacağınız ürün ya da hizmet beklentilerinizi karşılayacak mı? Bu durum karşısında başvurabileceğiniz kullanıcı referanslarına güvenebilirsiniz ama esas olan satın aldığınız ürün ya da hizmetin arkasında duran üretici ya da sağlayıcının size verdiği güven duygusudur. İşte bu yüzden girişimci olmaya karar verdiğiniz anda aslında bir marka olmanın da kararını vermiş olmalısınız.

“Asla Yalnız Yürümeyeceksin”

Bu cümlenin İngiltere Futbol Ligi Premier Lig’de mücadele eden Liverpool takımının futbolcularının sahaya çıktıkları tünelin ucunda yazan bir yazı olduğunu eminiz çoğunuz biliyorsunuzdur. Sahaya çıkmadan önce sizi rakibiniz karşısında destekleyecek bir taraftarınızın olması, mevcut potansiyelinizin dahi üzerine çıkabileceğiniz bir performans sergilemenizi sağlayabilir. Girişim yolculuğu da aslında uzun soluklu bir futbol maçına benzer. Yıllar sürecek o 90 dakika boyunca, karşınıza sorunlar çıkarmak isteyen birçok faktör olacaktır. Bu zorluklarla başa çıkmada size destek olacak ve sizle aynı gayeyi taşıyan bir takım arkadaşınız olması, siz inancınızı kaybettiğinizde dahi sizi yerden kaldırıp, hayal ettiğinizden çok daha büyük bir başarı elde etmenizi sağlayabilir. Bir girişim yolculuğuna çıkarken sizinle aynı vizyonu ancak farklı bakış açısını taşıyan bir ortak, size bu maç boyunca çok büyük katkı sağlayabilir.

Risk Kaçınılmazdır

Bu aşamada artık yazının en başında değindiğimiz konuya dönmenin vakti geldi. Herkesin gittiği yoldan gitmek, kaçınılmaz olarak güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Ancak açacağınız yeni yolların sizi daha mutlu bir hayata götürebileceği gerçeğini öğrenmek için üzerinde hiç iz bulunmayan patikayı takip etmeniz gerekecek. Geriye dönüp baktığınızda ayak basılmamış o karda ayak izlerinizi gördüğünüzde önünüze çıkacak sürprizler sizi ne kadar tedirgin etse ve hatta bu yolculuk sizi başarısızlığa götürse bile yaşamış olduğunuz tecrübelerin hiçbir maddi varlıkla satın alınamayacağını göreceksiniz. Girişiminizin insanların hayatına dokunacağını düşünüyorsanız, neden onları fikrinizden esirgeyesiniz ki?

Bol şans!

Yararlanılan Kaynaklar:
https://hbrturkiye.com/blog/girisimci-mi-olmak-istiyorsunuz

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close