Girişiminizin şu anki performansı, gelir ve giderleri ne kadar önemli olsa da eğer işinizi büyütmek ve uzun soluklu hale getirmek istiyorsanız önünüzdeki aylar, yıllar hatta on yıllar boyunca girişimizin dönüşeceği konusunda öngörü sahibi olmanız gerekiyor.

Önünüzdeki süreçte ne kadar kazanacaksınız, hedeflerinize ulaşmak için ne kadar bütçe ayıracaksınız, ne kadar büyüyeceksiniz gibi soruların cevabını ararken, düşünmeniz gereken bir diğer konu da girişiminizin zaman bir yatırıma ihtiyaç duyacağı olmalı. Bunun için de bazı sinyalleri takip etmeniz gerekiyor.

Fon Aramaya Ne Zaman Başlamalısınız?

Daha büyük bir iletişim ağına ihtiyaç duyduğunuzu fark ettiğinizde bir yatırımcı aramaya başlamak önemli. Sizinle aynı vizyonu paylaşan ve fikirlerinizi destekleyen bir yatırımcı, pazardaki ağınızı ve yerinizi genişletmeniz konusunda size destekler.

Bir Yatırımcıya İhtiyacınız Olduğuna Karar Verdikten Sonra Ne Yapmalısınız?

Bu aşamaya geldikten sonra etraflıca düşünmeniz gereken bazı konular bulunuyor. Örneğin; girişiminizin kontrolünün ne kadarından vazgeçmeye hazırsınız? Halka açılmak mı yoksa işinizi exit mi etmek istiyorsunuz? Yatırımcılar sizden ne talep edecek ve bu taleplerin ne kadarını karşılamaya hazırsınız?

Bu soruların cevapları konusunda emin olduktan sonra ise hangi finansman seçeneğinin sizin için daha uygun olacağını belirleyin.

Kitle fonlaması yapabileceğiniz güçlü bir müşteri tabanınız var mı yoksa varlığa dayalı finansman sizin için daha iyi bir seçenek mi olur?

Finansman seçeneğinizi belirledikten sonraki adım, ne kadar finansmana ihtiyacınız olduğunu belirlemek… Alacağınız yatırımın gerçekten yüksek bir meblağ olması heyecan verici olabilir ancak rakamları belirlerken gerçekçi olun ve gerçekten ihtiyacınız olan miktarın peşine düşün.

Son olarak, size sağlanan finansmanın bir hediye olmadığını unutmayın. Bu meblağ, destekçilerinizin geri dönüşünü bekleyeceği bir yatırım ve çok fazla şey istemek, gerçek olamayacak kadar iyi görünen tekliflere gafil avlanmak, ilerleyen dönemlerde girişiminize zarar verebilir.

Bir Yatırımcı Ağı Oluşturun

Halihazırda bir yatırımcı ağınız yoksa, daha önce sizinki gibi girişimlere yatırım yapmış kişilere ulaşmaya öncelik verin. Böylece işinizin ihtiyaçlarını anlayan ve sizin gibi kurucularla doğrudan çalışma deneyimine sahip kişilerle iletişim kurabilirsiniz.

Aklınızdaki Soruları Sormaktan Çekinmeyin

Gerçekçi tahminler üzerine kurulu, ölçeklenebilir bir iş modeliniz varsa yatırımcıların ilgisini daha fazla çekebilirsiniz. Ancak bir yatırımcıyla iş birliğine varmadan önce sizden ne bekledikleri, sektörünüzdeki deneyimleri ve işinize neler katabilecekleri ile ilgili sorular sormayı unutmayın.

Yatırım almak, tek başına başarılı olmanın bir göstergesi olmaya yetmez. Önemli olan aldığınız fonla neler yapacağınızdır. Kendinize ve yatırımcılarınıza ne kadar çok soru sorar ve cevaplarını ararsanız, başarılı olma oranınız da o kadar yükselir.

Yatırıma giden yolda İTÜ Çekirdek girişimlerinin yatırım süreçleri, yatırımcılarını nasıl buldukları ve büyük yatırım süreçlerini nasıl tamamladıklarını yatırım röportajı serimizde okuyabilirsiniz: https://blog.itucekirdek.com/category/yatirim-hikayeleri/

 

Kaynak: https://www.eu-startups.com/2021/07/when-to-seek-funding-and-more-importantly-when-to-stay-clear/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close