Pek çok girişimci; girişimini kurduktan sonra, işini büyütebilmek amacıyla yatırımcı arayışına çıktığında zaman zaman bu konuda zorluk yaşayabiliyor. Doğru stratejiler kullanarak ise uyumlu yatırımcılar bulmak mümkün hale geliyor. Girişimle uyumlu yatırımcı bulunduğu zaman; bu ilişkiler girişimcilerden paydaşlara, müşterilere ve tedarikçilere kadar ömür boyu sürecek faydalar sunabiliyor. 

Peki, girişiminiz için doğru yatırımcıyı bulabilmek adına atabileceğiniz adımlar neler?

 

Hedeflerinizi ve Değerlerinizi Netleştirin

Girişimciler zaman zaman günlük işlerle meşgul olmaktan büyük resmi görmeye vakit ayıramıyor. Ancak yatırım turuna çıkmadan önce girişimcilerin kendilerine bazı sorular sorması ve bunların cevaplarını bulması önem taşıyor. İşinizi neden kurdunuz? Amacınız nedir? Girişiminizin ne tür etkileri olacak? vb. soruları cevaplamak; vizyonunuzu ve değerlerinizi netleştireceği gibi yatırımcıların sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırıyor ve onlara, yolculuğunuzda size katılmaları için ilham verebiliyor. 

Daha önemlisi ise bu tür soruların cevaplarını bilmek, hedef ve değerlerinizle uyumlu olan doğru yatırımcılarla bağlantı kurma konusunda başarınızı artırmaya ve böylece zamanınızı, olumsuz sonuçlanacak görüşmelerle boşa harcamaktan kurtulmanıza yardımcı oluyor.

 

Doğru Yatırımcıları Belirleyin

Potansiyel yatırımcıları bulmak uzun ve zorlu bir süreç olabiliyor. İlgilenilmesi gereken çok sayıda günlük işler varken, yatırımcılarla olumlu sonuçlanmayacak toplantılar yapmak hem zaman kaybına neden oluyor hem de arka arkaya olumsuz sonuçlarla karşılaşmak girişimcilerin moralini bozabiliyor. 

Bu nedenle enerjinizi ve zamanınızı doğru kişileri belirlemeye odaklamanız büyük önem taşıyor. Bunun için de öncelikle yatırımcılar konusunda açık fikirli olmanız gerekiyor. Hayalinizde, Silikon Vadisi’nde ofisi olan bir yatırımcı canlandırıyor olabilirsiniz. Ancak gerçek şu ki doğru yatırımcının öncelikle yaptığınız işe karşı tutku duyması gerekiyor. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizi, tedarik zincirinizdeki diğer işletmeleri, girişiminizin çözmeye çalıştığı sorunları gerçekten önemseyen kişilerin, sizin için doğru yatırımcı olma ihtimali artıyor.

 

Teklifinizi Oluşturun

Yatırımcılara sunacağınız teklif, onlarla gelecekteki ilişkiniz konusunda önemli rol oynuyor. Teklifinizi belirlediğiniz hedeflere ve geleceğe dair tahminlerinize uyacak şekilde hazırlamak için yeterli zaman ayırmak, yatırımcılarınızın beklentilerinin de sizinkilerle uyumlu olmasına yardımcı oluyor. Bu da gelecekte yatırımcılarınızla çatışma yaşamak yerine en başından itibaren uyum yaratmanız için önem taşıyor.

 

Stratejinizi Tasarlayın

Stratejinizi oluşturmak için ideal yatırımcılarınızın ne aradığını bilmeniz gerekiyor. Böylece onların isteklerine hitap etmek ve ikna edici bir teklifte bulunmak kolaylaşıyor. Örneğin pek çok yatırımcı, bir girişime yatırım yapmak için finansal getiriden fazlasını arıyor. Potansiyel yatırımcılarınızın ne istediğini bilmek, teklifinizi daha cazip hale getirme fırsatınızı artırırken; sizin için uygun olmayan yatırımcıları fark etmenizi de kolaylaştırıyor. 

Stratejinizi oluştururken yatırımcılarınızın ne istediğine odaklanmanın yanı sıra özgünlüğünüzü, misyonunuzu ve sizi girişiminiz konusunda tutkulu kılan noktaları ön plana çıkarmak da önem taşıyor.

 

Önünüze Çıkabilecek Engellere Önceden Hazırlanın

Yatırımcı bulmak uzun ve zorlu bir süreç olabileceğinden, pek çok yatırımcı ilk başta karşılaştığı olumsuz durumlar sonrası umutsuzluğa kapılabiliyor. Yatırım turuna çıkmadan önce, önünüze bazı engellerin çıkabileceğini önceden kabullenmek ve bunlar için hazırlanmaya başlamak önem taşıyor.

Bunun için ilk olarak endişe ve korkularınızı bastırmaktan vazgeçerek onları gün ışığına çıkarabilirsiniz. Korkularınızla yüzleşmek, yaşayabileceğiniz kötü senaryolar karşısında nasıl bir yol izleyebileceğinizi belirlemek konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca yatırımcılarınızdan duyabileceğiniz bazı itirazların, her zaman olumsuz bir sonuca varacağını düşünmekten vazgeçmeniz gerekiyor. Yatırımcıların zorlu sorular sorması veya girişiminizle ilgili eleştirilerde bulunması; olumsuzluğun aksine, sizinle ilgilendikleri ve hakkınızda daha fazlasını bilmeye ihtiyaç duydukları anlamına gelebiliyor. Potansiyel yatırımcınızın sizin için uygun olup olmadığı konusunda net bir karara varamıyorsanız, siz de onlar için neyin önemli olduğuna dair sorular sorabilir ve bu yatırımı kabul edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/starting-a-business/6-ways-to-find-the-right-investors-for-your-business/440636 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close