Pandemi sürecinde, yasak ve karantinalara bağlı olarak iş dünyasında evden çalışma kavramı en popüler konulardan birisi oldu. Küçük büyük fark etmeksizin birçok şirket, kurum, organizasyon ve marka pandemi sürecinde tam zamanlı evden çalışma ya da hibrit çalışma sistemine geçiş yaptılar. Bu durum, iş verenler için önemli olduğu kadar, çalışanlar için de son derece değişik bir çalışma sistemi yarattı. Evden çalışmanın verimi, performansı ve iş kalitesini düşürdüğünü savunanlar da var, daha fazla odaklanarak daha üretken olmayı sağladığını savunanlar da…

Ancak, evden çalışma kavramının iş yapış modellerinde birçok farklılık ve yeniliği beraberinde getirdiği yadsınamaz bir gerçek. Peki, evden çalışırken motivasyon ve performansınız nasıl korunabilir? Daha üretken olmak için neler yapılmalı? İş-yaşam dengesi, hangi adımlarla sağlanabilir? Bu yazımızda, evden çalışırken üretkenliğinize devam etmek için ip uçlarını derledik.

Mesai saatlerinizi düzene oturtun

Evden çalışmayla birlikte mesai saatlerinin uzaması, çalışanların en büyük problemlerinden birisi oldu. Ancak, daha iyi bir çalışma günü geçirmek için, bir önceki gün kendinize dinlenecek zaman aralıkları yaratmalısınız. Bunu yaparken de hem iş akışınıza ve üretken olduğunuz saat dilimlerine dikkat edin hem de direktör, yönetici, ekip arkadaşı ya da müşterilerin size ulaşmak isteyeceği zamanlamaları göz önünde bulundurun.

Çalışma saati ve kişisel zamanınızı birbirinden ayırın

Daha çok çalışmak ve daha uzun saat bilgisayar başında durmak, iyi çalıştığınızı göstermez. Bir sonraki gün daha verimli ve sağlıklı bir gün geçirmek için bilgisayarı kapattığınız süreyi iyi belirleyin. Kişisel ihtiyaçlarınızı giderirken, hobilerinizi yaparken, kitap okurken ya da film izlerken kendi bireysel zamanınızda olduğunuzun farkına varın ve çok önemli durumlar dışında bu süreci işten bağımsız geçirmeye çalışın. Bunu yaparak, sadece bireysel zamanınızı değil çalışma düzeninizi de kaliteli hale getirmiş olacaksınız.

İş akışınızı doğru planlayın

Günlük iş akışınızı planlamak, size hem daha rahat bir çalışma günü ve üretkenlik sunar hem de yapmanız gereken işlerin daha doğru şekilde akmasını sağlar. Unutmayın, iş akışınızı planlamanın en büyük getirisi, işlerinize odaklanmaktır. Gün sona erdiğinde, mutlaka bir sonraki günün iş akışını yapın, öncelikli işleri ilk sıraya yazın ve aksiyonları listeleyin. Böylece, bir sonraki gün neler yapacağınızı bilin, gün içindeki molalarınıza ve dinlenme sürelerinize kendiniz karar verin.

Görünüşünüze özen gösterin

Bir gün boyunca toplantınız olmasa dahi o gün, sanki ofise gidiyormuş gibi giyinin. Ofisten çalıştığınız günlerdeki sabah rutinlerinizi ihmal etmeyin. Bu durum, hem evden çalışma hissinizi azaltır ve kendinizi daha iyi hissettirir hem de size ekstra bir motivasyon sağlar.

Evin sadece belirli bir bölümünü çalışma alanı olarak belirleyin

Evden çalışmak, evin her yerinde çalışabilmek anlamına gelmez. Bu durum, evinizi bir ofis gibi algılamanıza ve sanki hiç ofisten çıkmıyormuş gibi bir hisse kapılmanıza neden olur. Bunu engellemek için, evinizin belirli bir bölümünü çalışma alanı olarak belirleyin. Çalışma alanınızı, ofis masanız görünümüne sokun ve sizin için orası evin bir köşesi değil farklı bir ofis olsun. Böylece, evden çalışmak duygusundan bir adım uzaklaşmış olun. 😊

Kaynakça:

https://www.lifehack.org/articles/productivity/10-tips-help-you-more-efficient-working-from-home.html

https://www.forbes.com/sites/carolinecastrillon/2020/08/16/5-tips-to-grow-professionally-while-working-from-home/?sh=42b051e14aa4

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close