Şirketlerin işlerini daha ileriye taşımak için teknolojinin faydalarından ve modern çözümlerden yararlanmaları gerektiği bir gerçek. Örneğin Nesnelerin İnterneti (IoT) sistemlerine yatırım yapmak, şirketinizin gelir akışını yükseltebilir.

Fakat IoT teknolojisine yatırım yapmadan önce; bu teknolojinin şirketinize sağlayacağı faydaları, IoT’ye yatırım yapmanın temel adımları gibi bazı önemli noktaları detaylı şekilde öğrenmenizde fayda var.

Baştan Başlayalım: IoT Teknolojileri Şirketinize Hangi Faydaları Sağlar?

  1. İş Fırsatları

Konuyla ilgili en son veriler, 2020 yılında 31 milyar yeni IoT cihazının kurulduğunu gösteriyor. Bu teknolojiler arasında uzaktan izleme, tedarik zinciri yönetimi, varlık takibi ve akıllı şehir projeleri yer alıyor. Bu projelerin her birinin ise başarılı sonuçlar elde ettiği görülüyor.

Bu tür IoT çözümleri, bir kuruluşun pazarda yeniden konumlanma yeteneğini artıracağı gibi, yeni ürünlerin piyasaya sürülmesine yardımcı olabilir ve müşteri deneyimlerinde önemli derecede fark yaratabilir.

  1. Maliyet Azaltma ve Verimlilik

Akıllı bir ortamda, cihazlardan gerçek zamanlı veri alma yeteneği, kuruluşların işletim ve servis maliyetlerini azaltarak genel giderleri yeniden dengelemesine yardımcı olabilir.

  1. Kişiselleştirme

Kişiselleştirme, son dönemde pazarlama alanının en önemli kavramlarından birisi haline geldi. IoT, özellikli cihazlardan veri toplamak ve ihtiyaca odaklanan bir ürün listesi sunarak müşteri farkındalığını artırmak için kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturulabilir. Kişiselleştirme ve IoT’nin birleşmesi, işletmelerin; örneğin, müşteri bir ürün satın aldığında ilgili ürünleri önererek tüketiciye dayalı pazarlamanın genişlemesine olanak tanır.

Bir IoT Yatırımına Nasıl Başlanır?

Başarılı bir IoT yatırımının ilk adımı, bu yatırımın finansal getiri oranlarıyla uyumlu olmasını sağlamaktır. Finansal açıdan bakıldığında, ilk yatırım maliyetleri genellikle tüm IoT özellikli organizasyon boyunca devam eden süreçleri tam olarak kapsamaz. Bu nedenle, iş modelinizi ve gerekli olabilecek her ürün veya cihaz için ek işletim maliyetlerini hesaba katın.

Yeni dijital hizmetler; operasyonel, organizasyonel ve finansal yapıdaki mevcut faaliyetleri etkilediği için organizasyon içindeki bazı iç süreçler de dönüştürülmelidir. Başka bir deyişle, şirketiniz yepyeni bir kültüre uyum sağlamak için dönüşmeye ve ek insan gücüne hazırlıklı olmalıdır.

İyi yapılandırılmış bir proje yönetim planı, iç yapınızı dönüştürmenin ötesinde, şirketin tüm ekosisteminin sorunsuz çalışmasını sağlar. Yeni dijital yaklaşımları benimserken, süreçlerde şeffaflığı korumak için en iyi araçları ve yüksek verimlilik sunanları seçmeye özen gösterin.

IoT Yatırım Zorlukları

Bir işletmenin herhangi bir konuda karar verme sürecindeki en önemli an, potansiyel zorluklarıyla yüzleşme aşamasıdır. IoT konusunda dikkate alınması gereken birinci nokta ise IoT yatırımının yüksek maliyetleri. Şirketler yatırım yapmadan önce, bu maliyeti karşılayabileceklerinden emin olmalı ve kaynak eksikliğinin finansal yeteneklerini daha hassas hale getireceğini unutmamalı.

Ayrıca, IoT cihazlarında üretilen önemli miktarda veri, güvenlik endişelerini beraberinde getiriyor. Bir IoT platformunu en sağlam güvenlik protokolleriyle donatmak için düzenli IoT güvenlik değerlendirmeleri gereklidir.

Son olarak ise iş liderleri, potansiyel satıcılara bağlantı kesinti süresini nasıl azaltacaklarını sormalı. IoT teknolojileri bakım gerektirir ve doğru satıcı, kesintisiz platform bağlantısının sağlanmasına yardımcı olabilir.

Sonuç İşinizin Hızlı Bir Şekilde Büyümesi

Sağlık, tarım, kamu hizmetleri, imalat ve ulaşım sektörleri IoT yatırımları sayesinde yeni zirveler yaşıyor. IoT tarafından oluşturulan veriler; müşteri deneyimini, ürün kalitesini, işletme verimliliğini ve genel gelir akışlarını iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Fakat bir IoT yatırımından önce işletmelerin güçlü bir plan oluşturması, olası tüm zorlukları ve bu zorluklara rağmen sağlayacağı faydaları değerlendirmesi gerekiyor. Tüm bu değerlendirmelerin ardından ise yeni teknolojiler sayesinde işinizi hızlı bir şekilde büyütmeye başlayabilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/forbestechcouncil/2021/07/16/what-your-company-needs-to-know-before-investing-in-iot/?sh=1acd71464b70

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close