İTÜ Çekirdek girişimlerimizin yatırım serüvenlerini mercek altına aldığımız röportaj serimizden herkese merhaba! Yatırıma Giden Yol serimizin bu haftaki konuğu; melek yatırımcı Mustafa Gökhan Erkuş’tan 7 milyon TL yatırım alan TeklifimGelsin! Sorularımızı, TeklifimGelsin Kurucu Ortağı İhsan Cem Zararsız yanıtlıyor!

Röportaj serimizin tüm girişimcilerimize ve girişim adaylarına ilham olmasını umuyoruz. Aklınıza takılan herhangi bir soruda, https://blog.itucekirdek.com/iletisim/ adresinde yer alan mesaj kutucuğunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Merhaba, sizi ve TeklifimGelsin ekibini okuyucularımıza tanıtmak isteriz.

ihsan_cem_zararsız

Merhaba, ben Cem Zararsız. Ocak 2021’de kurulan TeklifimGelsin girişiminin iş geliştirmeden sorumlu kurucu ortağıyım. Yazılım geliştirmeden sorumlu kurucu ortağımız, orta okul arkadaşım Ertuğrul Hakan Biri ile beraber 2 tane yazılım geliştirmeden sorumlu ekip arkadaşımızla ile tam zamanlı olarak ürünümüzü geliştiriyoruz.

“Kullanıcılara, bankaların saniyeler içinde gelen tekliflerini kolayca karşılaştırarak güvenli bir şekilde başvuru işlemlerini tamamlayabilme deneyimi sunuyoruz.”

TeklifimGelsin nedir? Ne yapar?

TeklifimGelsin, gelişen teknolojiyle beraber gelenekselleşmiş bankacılık süreçlerini tamamen dijitale taşımayı hedefleyen ve kullanıcıları için aynı anda tüm bankalardan en avantajlı teklifleri sunan kişiselleştirilmiş bankacılık pazaryeri platformu. Haziran 2021’de son kullanıcıyla buluşturduğumuz TeklifimGelsin, mevcutta kullanıcıların talepleri doğrultusunda bankaların bireysel kredi çeşitleri, mevduat ve kredi kartı tekliflerini tek ekranda gösteriyor. Kullanıcılara, bankaların saniyeler içinde gelen tekliflerini kolayca karşılaştırarak güvenli bir şekilde başvuru işlemlerini tamamlayabilme deneyimi sunuyoruz.

teklifim_gelsin_urun

TeklifimGelsin’in  bir kuruluş hikayesi var mı?

MBA eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüğümde, daha önce çalıştığım global bir denetim & danışmanlık firmasında ilk projeme müdürlük yapan Serhat Şener’i ziyarette gitmiştim. Eğitim sonrası kurumsal hayata dönmek gibi bir planım olmadığını konuşurken TeklifimGelsin’in tohumlarını da o konuşmada atmaya başladık. Konuştuğumuz birkaç fikir arasında kişiselleştirilmiş bir bankacılık pazaryeri kurmanın bir ihtiyaç olduğunu düşünerek çok yakın arkadaşlarım olan Ertuğrul Hakan ile  bu fikri paylaştım. Sonrasında hem pazar araştırması hem de iş planı üzerine çalışmalara başladık. Sektörde tecrübeli kişilerin fikirlerini ve geri bildirimlerini de alarak girişimimizi kurduk.

“Sadece bankaların kredi veya mevduat oranlarını gösteren ve karşılaştırmayı sağlayan bir girişim değil aynı zamanda kullanıcılarımızın kredi arama sürecindeki finansal yol arkadaşıyız.”

Rakiplerinizden sizi ayıran özellik nedir?

TeklifimGelsin çevik bir yapıda, takım olmanın bilincinde olan ve hızlı test yapıp sonuçları analiz edebilen bir ekibe sahip. Fikir mevcutta piyasada yer alan karşılaştırma sitelerinin ötesinde son teknolojinin kullanılmasıyla bankaların tekliflerinin kişiselleştirilmesi üzerine geliştiriliyor. Hedefimiz, kişilere sadece bankaların kredi veya mevduat oranlarını göstermek ve karşılaştırmalarını sağlamak değil. Kredi arayan kullanıcılarımızın bu yolda nelere dikkat etmeleri gerektiği veya yatırım yapmak isteyen kullanıcılarımızın birikimlerini nasıl daha kârlı şekilde değerlendirebilecekleri hakkında yardımcı olmayı hedefleyen bir finansal yol arkadaşıyız. . Çok yakında platformumuza ekleyeceğimiz yeni özelliklerle de rakiplerimizden farklı bir yolda devam edeceğiz.

“İTÜ Çekirdek mentorlarından aldığımız destek ile daha önce olmayan yatırım süreci tecrübemizi de kusursuz bir şekilde deneyimlemiş olduk.”

Yakın zamanda bir yatırım aldınız. Süreç nasıl gelişti, kimler katıldı, neler yaşandı bu süreçte?

Yatırım almanın ne demek olduğunu daha önce bilmeyen bir ekibiz. İTÜ Çekirdek’e ve ekosisteme girdiğimiz günden bu yana bugünün heyecanıyla yaşıyorduk. Yatırımın sadece bir başarı değil aslında girişimciliğin biraz daha olgunluğa kavuştuğu, sorumluluklarımızın da aynı seviyede arttığı bir süreç olduğunu deneyimledik. Daha önce hem yurt içi hem yurt içi Demo Day’lere katılım göstermiştik ve belirli melek yatırımcı ve VC’lerle tanışma fırsatımız olmuştu. Yine bu süreçler içerisinde tanıştığımız ortağımız Mustafa Gökhan Erkuş ile planlarımızı ve önümüzdeki süreçlerin fikir istişarelerini yaptık. Bize göre erken aşamada olan bu yatırım ile Gökhan Bey’in sadece fikre değil ekibe duyduğu güven de bizi ekstra motive etti. İTÜ Çekirdek mentorlarından aldığımız destek ile de daha önce olmayan yatırım süreci tecrübemizi de kusursuz bir şekilde deneyimlemiş olduk.

yatırım_gorseli

TeklifimGelsin’in hedefleri neler?

Gelen bu tohum öncesi yatırım ile ekibimizi genişletmek ve ölçeklenerek büyümek en öncelikli hedefimiz. Pazara yeni giriş yapan bir girişim olarak aynı zamanda rakiplerimizden farklılaşma ve kullanıcılarımızın finansal hayatlarını kolaylaştırmak için “Açık Bankacılık” teknolojisini regülasyonlar dahilinde kullanarak platformumuza yeni özellikler eklemeyi planlıyoruz.

Bir girişimci olarak mutlaka inişleri ve çıkışları yaşamışsınızdır. Peki, yapamayacağım artık deyip, bırakma noktasına geldiğiniz oldu mu?

Daha önce girişim tecrübem yoktu ancak ortağım Ertuğrul’un girişimleri olmuştu. Bu sürecin ne kadar sancılı, zorlu ama bir o kadar da güzel olduğunu onun tecrübeleri aracılığıyla tanıklık etmiştim. O yüzden artık yapamayacağım noktasına gelmenin aksine her geçen gün bu maceraya olan bağlılığım artarak büyüyor.

teklifim_gelsin_urun_2

 

“Yatırım arayışı sürecinde girişimciler, yatırımcının nakdi desteği dışında ekibe ve ürüne katabileceği destekleri de göz önünde bulundurmalı.”

Yatırım almak isteyen ya da yatırım turunda olan girişimlere tavsiyeniz ne olur?

Bu konuda acemiyim o yüzden çok iddialı sözler söyleyemeyeceğim ancak İTÜ Çekirdek bünyesindeki isimlerden veya çevrenizde bu konuda sizden daha tecrübeli kişilerden tavsiye almanın önemli olduğunu düşünüyorum. Ek olarak yatırım arayışı sırasında yatırımcının nakdi desteği dışında ekibe ve ürüne katabileceği desteklerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini net bir şekilde ifade edebilirim. .Sektörünüzün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Açık Bankacılık dünyada çok popüler bir konu, Asya ve Avrupa’da ülkeler bu konuda birçok adım atıyor. Türkiye’de de bankacılığın dijitalleşmesi ve diğer birçok ülkenin ilerisinde yer alması bu konuda hızla ilerleme kaydedileceğinin sinyallerini veriyor. Bankaların ve FinTech girişimlerinin son kullanıcıların finansal hayatlarını kolaylaştırmak için çalışması ve iş birliklerine gitmesi ise çok sevindirici. Bu konuda özellikle regülatörlerin katkılarıyla bankaların FinTech’ler ile iş birliklerinin daha da artacağını düşünüyorum.

Eklemek istedikleriniz neler?

Pazara giriş stratejimizde gelenekselleşmiş pazarlama yolları haricinde yaptığımız iş birlikleriyle TeklifimGelsin’in tanıtımını sağlamak ve kullanıcılarla buluşturmak bizler için çok önemli. Önümüzdeki günlerde bu kapsamda dijitale inanan ve kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak isteyen birçok kurumla iş birliği halinde olacağız.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close