İTÜ Çekirdek girişimlerimizin yatırım serüvenlerini mercek altına aldığımız röportaj serimizden herkese merhaba! Yatırıma Giden Yol serimizin bu haftaki konuğu; Alesta Yatırım’dan 2 milyon TL değerleme ile yatırım alan Spechy! Sorularımızı, Spechy Kurucusu Metin Ögetürk yanıtlıyor!

Röportaj serimizin tüm girişimcilerimize ve girişim adaylarına ilham olmasını umuyoruz. Aklınıza takılan herhangi bir soruda, https://blog.itucekirdek.com/iletisim/ adresinde yer alan mesaj kutucuğunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Merhaba, sizi ve Spechy ekibini okuyucularımıza tanıtmak isteriz. 

Merhaba, Ben Metin Ögetürk. Kendimi; 1982 doğumlu, 2 kız çocuk babası, işine aşık sıradan bir girişimci olarak tanımlıyorum.

Teknoloji ile ilk karşılaşmam, tozlu raflar arasında da olsa hala benimle olan Commodore 64’üm ile oldu. Çocukluğumdan bu yana teknoloji oldukça ilgimi çeken bir alandı ve bu sebeple kişisel gelişimimi öncelikle yazılım, sonrasında da iletişim teknolojileri alanında ilerletmeye karar verdim. Çalıştığım şirketlerde deneyim edindikçe teknolojinin hayatımızın değişmez bir parçası olduğuna ve bunun da geleceğimizi şekillendirdiğine inandım. Bu nedenle de yazılım uzmanı olarak başladığım çalışma hayatıma; Çağrı merkezi sektörü ve sonrasında iş geliştirme, pazarlama, satış yöneticiliği alanlarında devam ettim.

Spechy olarak ekibimiz 2 ürün müdürü, 5 yazılım geliştirici, 1 dijital pazarlama uzmanı, 2 satış uzmanı, 2 operasyon uzmanından oluşuyor. Aynı zamanda bünyemizde 4 adet stajyerimiz var. Alanlarında uzman ekip arkadaşlarım ile bu yolda hedeflerimize ulaşmanın çok daha keyifli ve kolay olacağına sonsuz inanıyorum.

“Tüm iletişim kanallarının tek bir platform üzerinden yönetilmesini sağlıyoruz.”

Spechy nedir? Ne yapar?

Spechy olarak, çok kanallı iletişim platformu olarak firmaların tüm iletişim kanallarını tek bir platform üzerinden uçtan uca yönetmelerine yardımcı oluyoruz. İşletmelerin CRM, Canlı Destek, Whatsapp, E-mail, Görüntülü Görüşme, Instagram, telefon gibi iletişim kanallarını arka ofis süreçleri ile birlikte yönetmelerine ve analizler üretmelerini sağlıyoruz. Ayrıca gelişmiş özellikleri ile tüm süreçleri otomatikleştirerek kullanıcı verimliliğini en üst düzeye çıkarıyoruz. ​

Spechy’nin bir kuruluş hikayesi var mı?

Hikayemiz, 2012 yılında kurduğum çağrı merkezi için aradığım özelliklere sahip bir uygulama bulamamış olmam ile başladı. Çağrı Merkezi uygulamasının müşteri hizmetlerini, tele satış operasyonlarını aynı zamanda gittikçe önem kazanan sosyal medya ve yazılı iletişim kanallarını yöneten ortak bir yapıda olmasını istiyordum. Fakat o dönemde bu özelliklere sahip bir sistem yoktu.  O günden 2016 yılına kadar fikrimi olgunlaştırıp hayata geçirmek için uzun bir zamanım oldu.

2016 yılında çok popüler olan Telefon ve Chat iletişim kanalı için ağabeyim Sidar Ögetürk ile birlikte çalışmalara başladık ve ilk müşterimizi 2016 yılında kazandık. Ardından zamanla diğer bütün özellikleri ve fikirlerimizi sisteme uyarlamaya başladık. Büyüme ile birlikte kaynak ihtiyacımızın artmasından dolayı aramıza finansal süreçleri yönetmek için eşim Melek Ögetürk dahil oldu. Deneyimli bir ekibin yapacağı gibi müşterilerimize odaklandık ve kısa sürede iyi referanslara sahip bir firma haline geldik.

“Yalnızca yazılım üreten değil aynı zamanda hizmet sunan bir markayız.”

 Rakiplerinizden sizi ayıran özellik nedir?

Spechy olarak en büyük farkımız, her ne kadar yazılım geliştiriyor olsak bile şirketin tamamen hizmet kültürü üzerine kurulu olması. Müşterilerimiz bizden son teknoloji ve eşsiz özelliklere sahip bir ürünü almakla birlikte onlara 7/24 destek ve danışmanlık sunabiliyoruz. Özellikle, rakiplerimize karşı olan üstünlüğümüzü; özelleştirme, süreç otomasyonu, CRM ve satış modülleri ile kuruyoruz.  Müşterileri tekilleştirme, müşteri deneyimi gibi konularda eşsiz özellikler sağlıyoruz. Ayrıca, SaaS bir ürün olma özelliği sayesinde yatırım maliyeti olmadan uçtan uca bir müşteri hizmetleri sistemine hemen sahip olma imkânı sunuyoruz.

Yakın zamanda bir yatırım aldınız. Süreç nasıl gelişti, kimler katıldı sürece, neler yaşandı bu süreçte?

Aslında yatırım arayışında olduğumuz bir süreçte değildik. Alesta Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özer doğrudan bizimle iletişime geçti. Bu noktada, Alesta Yatırım ile yaptığımız görüşmelerin oldukça şeffaf olduğunu söyleyebilirim. Alesta Yatırım’ın deneyimi bizim de süreçlerimizi çok daha hızlı ve sorunsuz geçirmemize olanak sağladı ve 2 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldık.

Spechy olarak hedefleriniz neler?

Bu söylem artık çok klişe fakat her Türk yazılım firmasının hedefinde olması gereken globalleşme sürecindeyiz. Büyük bir partner ekosistemi kurup yurt dışı organizasyonu oluşturarak global ve güçlü bir marka olma yolunda ilerlemenin gelecek hedeflerimizden birisi olduğunu söyleyebilirim.

“Girişimcilik yolculuğundaki en büyük öğrenimim, ne zaman vazgeçmem gerektiğini bilmek.”

Bir girişimci olarak mutlaka inişleri ve çıkışları yaşamışsınızdır. Peki, yapamayacağım artık deyip, bırakma noktasına geldiğiniz oldu mu?

2009 yılında ilk girişimim bir coffe house kurmak oldu. Bu girişim deneyimimde kısa sürede başarısızlığı uğradım. Ardından Çağrı Merkezi girişimimi 2010 yılında gerçekleştirdim ve 2 yıl süren maceranın ardından başarısızlık ile karşı karşıya kaldım. Ben daha önce birkaç defa başarısız girişimler deneyimledim ve dolayısıyla öğrenme maliyeti yüksek bir süreçten geçtim. Öğrendiğim konulardan biri de ne zaman vazgeçmem gerektiğiydi. Spechy bu anlamda bu deneyimlerin üzerine kurulduğu için vazgeçme noktasına hiç gelmedim.

“Girişimciler, yatırım sürecinde yalnızca yatırım miktarına değil alacakları katkıya odaklanmalı.”

Yatırım almak isteyen ya da yatırım turunda olan girişimlere tavsiyeniz ne olur?

Girişimcilerin, yatırımcı seçerken odaklandıkları konunun sadece yatırım miktarı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada girişimcilere, yatırımcının önceki yatırımları aktiflik durumu, deneyimlerini onlara aktarma potansiyeli gibi önemli noktaları düşünmelerini tavsiye edebilirim.

Sektörünüzün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

SaaS artık işletmeler için vazgeçilmez bir hale geldi. Bu nedenle uzun vadede büyük fırsatları içerdiğine inanıyorum. Bizim gibi B2B ürün geliştiren işletmelerinin rekabette üstünlük sağlayacakları SaaS uygulamalarıyla global dünyada daha hızlı büyüyeceğini ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde B2B SaaS unicorn’ların ülkemizden çıkacaklarını düşünüyorum.

Eklemek istedikleriniz neler?

Yatırım aldıktan sonra hızlı bir şekilde ilerlemeye başladık. Iyzico, Paytrek, Bakiyem, BirFatura, Related Digital, Turknet gibi alanında lider ve güçlü iş ortaklarımızla büyümeye devam ediyoruz. Bununla birlikte Türkiye’deki en büyük e-ticaret yazılımı geliştiren İdeasoft, Ticimax gibi firmalarla da iş ortaklıklarımız mevcut, bu ortaklıkları daha faal bir şekilde yönetmek için çalışmalar yapıyoruz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close