1. Northwestern Üniversitesi Araştırmacıları, Kum Tanesi Boyutunda ve Uçabilen Mikroçip Üretti

Northwesternli araştırmacılar, dünyanın en küçük ve uçabilen mikroçipini üretti. Araştırmacıların mikro pilot (microflier) olarak adlandırdıkları mikroçip, bir kum tanesi ile aynı boyutlarda! Uçmak için rüzgârdan yararlanan mikro pilot, yere inmek içinse dönmeye başlıyor ve bu dönüşü zemine çarpana kadar sürdürüyor.

Akçaağaç yaprakları ve tohumları üzerinde çalışan araştırmacılar, mikroçipi oluştururken benzer bir aerodinamik yaratmaya çalıştı. Mikro pilotun, kendisi ile aynı boyutlarda sensör ve antenlerle donatılarak kablosuz iletişim amacıyla kullanılması planlanıyor.

  1. MIT Mühendisleri, Hareketi Algılayabilen Tıbbi Cihazlar Üretmek İçin Bir Araç Seti Tasarladı

MIT (Massachusetts Institute of Technology) mühendisleri, kullanıcıların elektrik empedans tomografisi kullanarak sağlık ve hareket algılama cihazları üretmesine olanak tanıyan yeni bir araç takımı geliştirdi.

Tasarım için Massachusetts Hastanesi Yapay Zekâ Merkezi’ndeki bilim adamlarıyla çalışan araştırmacılar, EIT-kit adını verdikleri araç setini kullanarak çoklu algılama uygulamalarını destekleyen cihazlar oluşturdu. Klasik EIT cihazlara oranla çok daha düşük maliyetli olan ve taşınabilir cihazlar oluşturulmasına olanak sunan EIT-kit tarafından yapılan ölçümlemeler, kullanıcının cep telefonundan izlenebiliyor.

  1. Koreli Araştırmacılar Dendritik Ağda Uygulanabilen Yapay Nörofiber Transistörler Geliştirdi

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KIST) araştırmacıları; insan beyninin yapısıyla benzer bir mimariye ve işlevlere sahip organik nörofiber transistörler geliştirdi. Daha önce geliştirilmiş; nöron ve sinaps görevi gören cihazların aksine, KIST araştırmacıları tarafından geliştirilen yapay nörofiber transistörler, insan beynindeki nöron ve sinapsların davranışlarını taklit edebiliyor.

Transistörler, diziler halinde bağlandığında, sinir ağına benzer bir yapı oluşturulmasına olanak sunuyor. Geliştirdikleri yapay sinir liflerini kullanarak 100 sinapstan oluşan, yapay bir sinir ağı sistemi oluşturdu.

Esnek, yarı iletken malzemelerden elde edilen ve yapay sinir ağları oluşturmak için orijinal bir teknoloji olan nörofiber cihaz, yapay zekâ özellikli giyilebilir elektroniklerde ve robotikte kullanılabiliyor.

 

Kaynaklar:

https://mashable.com/video/winged-flying-microchip

https://www.slashgear.com/mit-toolkit-for-designing-and-building-motion-sensing-medical-devices-revealed-27692545/

https://techxplore.com/news/2021-09-dendritic-network-implementable-artificial-neurofiber-transistors.html

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close