Günde 8 saat, haftada 40 saat dört duvar arasında çalıştığımız günler geride kalmak üzere. Yeni nesil serbest çalışma anlayışındaki mantığı kavradı. Birçoğu kendi zamanının efendisi olmayı ve ofiste bulunmalarıyla değil, kendilerine verilen görevi layıkıyla yerine getirmeleriyle değerlendirilmek istiyor.

Serbest çalışanlar, daha popüler ismiyle freelancers, girişimcilik dünyasında kabul gören bir kavram olma yolunda ilerliyor. Girişimler dünyanın dört bir yanından serbest çalışanlar ile iş yaptıkça, önceki nesilden bu gemiye binenlerin sayısı da artıyor.

Serbest çalışma hareketini dikkate almak yeni ekonomide başarılı olmak isteyen girişimlerin çıkarlarına hizmet edecek bir hamle olacaktır.

Serbest çalışanlar en büyük iş gücü olmaya doğru gidiyor

Due.com tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, yalnızca ABD’de 54 milyon serbest çalışan var ve ülkedeki en büyük iş gücü olma yolunda ilerliyor. Geçtiğimiz yıl ABD’deki çalışanların üçte biri serbest çalıştıkları projelerde yer aldı. Ondan önceki yıl ile karşılaştırıldığında, 700 bin kişilik bir artış yaşandığı görülüyor.

2020 yılına gelindiğinde, serbest işlerin en büyük istihdam kaynağı olacağı ve serbest çalışanların toplam iş gücünün yüzde 50’sini oluşturacağı öngörülüyor. Araştırmadan çıkan bir diğer ilginç istatistik ise serbest çalışanların yüzde 43’ünün Y kuşağından olması. Bu önemli bir detay çünkü en gelişmiş ekonomi konumundaki ABD’nin iş gücünün üçte birini Y kuşağı oluşturuyor.

Serbest çalışma anlayışının bu denli bir ilerleme kaydetmesinde, uzaktan verimli çalışmayı mümkün kılan teknolojik gelişmeler, dijital ekonominin yükselişi ve onun beraberinde gelen yarı zamanla çalışan ihtiyacı büyük rol oynuyor.

Daha da önemlisi, insanlar serbest çalışarak daha fazla para kazanabileceklerinin ve sosyal hayatlarına daha fazla zaman ayırabilmelerine olanak tanıyan esnek çalışma programlarının rahatlığını fark ettiler.

Yakın gelecekte, en iyi yetenekleri ekibine dahil etmek isteyen firmaların önündeki seçeneklerin çok büyük bir bölümü serbest çalışanlardan oluşacak.

Serbest çalışanlar girişimler için biçilmiş kaftan

Serbest çalışanlar girişimlere tam zamanlı çalışanların sunma şansı olmayan birçok avantaj getirir. İlk olarak, serbest çalışan firma sahibinin günlük olarak karşı karşıya geldiği görev ve zorlukları anlar. Çoğu serbest çalışanın hem kendii alanlarında hem de birbirleriyle ilişkili (editörlük-sosyal medya gibi) birden fazla konuda uzmanlaştığı gerçeği de not edilmeli. İşlerini ve yetkinliklerini destekleyecek tecrübeleri ve referansları vardır. Ekibe katmak istediğiniz serbest çalışanın yalnızca CV’sine bakmak yerine, daha önce yaptıkları işlere de göz atasbilirsiniz. Genç olsalar bile (ki çoğu genç), işlerini olabilecek en iyi şekilde yaparlar çünkü serbest çalışan olmaya devam edebilmek için çıtayı belli bir seviyenin üzerinde tutmak zorundadırlar. Serbest çalışanlar müşterilerinin memnuniyetini sağlamak durumunda olduklarını bilirler.

Daha önce hiç vergi, fatura ve marka yaratma gibi dertleri olmayan bir yeni mezun ile karşılaştırıldığında, bu konularda tecrübeli olan serbest çalışan daha da cezbedici bir seçenek olarak kendini gösteriyor.

Uzmanlıkları ne olursa olsun; editör, grafik tasarımcı, serbest muhasebeci, müşteri hizmetleri danışmanı veya sosyal medya yöneticisi gibi, serbest çalışanlar kendilerini kanıtlamış profesyonellerdir ve istisnalar haricinde herhangi bir eğitim süreci olmadan onlara verdiğiniz projeye başlamaya hazırlardır. En iyisi de, projeyi dünyanın dört bir yanına dağılmış işinin en iyisine emanet etme şansı yakalarsınız.

Son olarak, serbest çalışan maliyetleri kısmanızı sağlar; tam zamanlı çalışandan daha hesaplı bir seçenektir. Çoğu serbest çalışan evinden çalışır; onları eğitmenize gerek kalmaz ve yıl sonunda tam zamanlı çalışandan daha düşük ücret almış olduğunu görürsünüz.

Yönetim seviyesi ve kilit roller hariç çalışanlarının büyük bir bölümünü serbest çalışanların oluşturduğu girişimler günbegün artıyor. Proje başına ödemeler ile kaynakları verimli kullanmak mümkün olurken, işin alanının en iyileri tarafından yapılacağını bilmek de büyük bir avantaj olarak öne çıkıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close