Teknoloji ve otomotiv devlerini aynı kulvara sokan sürücüsüz otomobil akımı ilk meyvelerini vermeye çok yakın.

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın kurucu CEO’su Elon Musk, sürücü desteğine ihtiyaç duymayan tam otonom otomobilleri üretmekten yalnızca iki yıl uzakta olduklarını açıkladı.

Sürücüsüz otomobil alanında Google’ın büyük efor sarf ettiği görülüyor ve geçtiğimiz hafta Ford ile gerçekleştireceği ortak girişim ile otonom araç teknolojisini olabilecek en büyük kitleye ulaştırabilme kabiliyetine kavuşacak. Tesla ve diğer otomobil üreticileri ile halihazırda müşterilerine sundukları otonom özellikleriyle sürücüsüz otomobil idealine kademeli olarak ilerliyor.

Birkaç yıl öncesine kadar iPhone’ları ilk kıran kişi olarak ün yapan George Hotz, garajında yalnızca üç ayda sürücüsüz bir otomobil yaptığını açıklayarak Google ve Tesla’yı eleştirmişti. Elon Musk ise genç mucit ile aynı fikirde değil, otonom araç işinin bir kişinin 3 aylık çalışmasıyla gerçekleştirilemeyeceğini, binlerce kişinin 2 yıllık çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

George Hotz'ın sürücüsüz otomobili
George Hotz’ın sürücüsüz otomobile dönüştürdüğü Acura’sı

Musk’ın yüzde yüz güvenlik ve resmi onaylar gibi endişeleri varken, Hotz için tek hedef otomobilin yolda kalabilmesini sağlamak. Buna atıfta bulunan Musk, bir yazılımı kırmanın veya sürücüsüz otomobilin tanıtım sürümünü göstermenin kolay olduğunu söylüyor; zor olanın ise her koşulda insanları güvende tutacak ve çalışacak bir sürücüsüz otomobil inşa etmek olduğunu belirtiyor.

Musk, Fortune dergisine verdiği demeçte Tesla’nın tam sürücüsüz otomobil için gerekli tüm teknolojileri ve malzemelere sahip olduğunu, geriye kalanın bunları birleştirmek olduğunu söylüyor.

Google ve Tesla’nın yanı sıra, Apple, Mercedes-Benz, BMW ve Volvo da kendi sürücüsüz otomobilleri üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close