Uzaktan bakıldığında pek çok kişiye cazip gelse de sıfırdan kendi işini kurmak ve büyütmek, aslında hiç de kolay değil. Söz konusu kadınlar olduğunda, ne yazık ki hem ülkemizde hem de dünyanın pek çok yerinde işlerin olduğundan daha da zor hale gelmesi kaçınılmaz hale geliyor.

Dünyanın dört bir yanından milyonlarca kadın, daha eşit ve adil bir dünyada yaşamanın savaşını verirken, elde ettikleri başarılarla adından söz ettiren kadınlar da bu yolda hepimize ilham oluyor.

İşte ilham kaynağı olacak dünyaca ünlü ve başarılı kadın girişimcilerden bazıları:

Sara Blakely

Sara Blakely, yıllarını kapı kapı gezerek faks makinesi satmaya çalışmakla geçirse de nihayetinde milyonlarca dolar değerinde bir çamaşır şirketi kurmayı başardı. Blakely’yi dünyanın en genç kadın milyarderlerinden biri yapan fikir ise çalışırken ihtiyaç duyduğu bir çorap sonucunda ortaya çıktı.

Bu konuda hiçbir deneyimi olmamasına rağmen, elindeki sınırlı birikimi çorap işine girmek için harcayan Blakely, marka isminden pazarlama teknikleri ve logo tasarımına kadar her şeyi internetten kendi başına öğrenerek sıfırdan bir marka yaratmayı başardı.

Sara Blakely

Oprah Winfrey

Tüm dünyanın yakından tanıdığı, en başarılı televizyonculardan biri olan Oprah Winfrey’nin yaşamı, zorluklar ve yoksulluk içinde geçti. Muhabirlik yapmaya başlayarak televizyon dünyasına adım atan Winfrey, 1983 yılında neredeyse hiç kimse tarafından izlenmeyen bir televizyon programını sunmaya başladı.

Winfrey’nin zekası ve yeteneği sayesinde kısa sürede reyting rekorları kıran program, sadece dünya çapında en çok izlenen şovlardan biri olmakla kalmadı, aynı zamanda Winfrey’ye bir servet kazandırdı.

Kişisel Marka Hikayeleri 4: Oprah Winfrey - Kişisel Marka Okulu

Cher Wang

Yıllarca başka firmalar için cep telefonu ürettikten sonra, dünyaca ünlü HTC’yi kuran Tayvanlı Cher Wang, sıfırdan kurup büyüttüğü şirketi sayesinde milyarlarca dolarlık servetin de sahibi oldu.

Teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Cher Wang aynı zamanda pek çok alanda gönüllü bir hayırsever olarak da tanınıyor.

Cher Wang now CEO of HTC, Peter Chou will lead Future Development Lab -  TalkAndroid.com

Kiran Mazumdar – Shaw

Biyoteknoloji şirketi Biocon Limited’in başkanı olan Kiran Mazumdar-Shaw, pek çok başarılı girişimciden de aşina olduğumuz üzere, bu işe evinin garajında başladı. Kısa zamanda büyük başarı elde eden Shaw, hızla global bir şirket haline geldi. 2004 yılında halka arz edilen Biacon, daha ilk işlem gününde 1 milyar dolara ulaşan ikinci Hintli şirket oldu.

Kiran Mazumdar-Shaw

Debbi Fields

Mrs. Fields Bakeries’in kurucusu Debbi Fields, kurabiye tarifini milyon dolarlık bir şirkete dönüştürmeyi başardı.

4 çocuklu ve oldukça yoksul bir ailede büyüyen Fields için bir iş kurmak çok da kolay olmadı. Günün birinde, çocukluğundan beri en sevdiği şeyin kurabiye yapmak olduğunu ve hayatına pişirdiği kurabiyeleri daha çok kişiye ulaştırarak devam etmek istediğini keşfeden Fields’ın bu hayaline ulaşması çok da kolay olmadı.

Verdiği uzun uğraşlar sonucu, sonunda %21 faizle kredi çekebilen Debbi Fields, her şeye rağmen hayalindeki işi kurmayı ve büyütmeyi başardı.

Debbi Fields | SOE

Kaynak: https://businessconnectindia.in/top-10-most-influential-and-successful-woman-entrepreneurs/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close