WHATSAPP, VERİLERİNİZİ FACEBOOK İLE UZUN SÜREDİR PAYLAŞIYOR

Geçtiğimiz hafta WhatsApp uygulamasının, kullanıcı bilgilerinin reklam hedeflemelerinde kullanılması amacıyla Facebook ile paylaşılacağını kullanıcılarına bildirmesinin ardından şirket tepkileri üzerine çekmişti. Birçok kullanıcı bu nedenle uygulamayı silip alternatif mesajlaşma uygulamaları için arayışa girmiş, hatta Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda takipçilerine Signal kullanmalarını önermişti.

WhatsApp, aslında 2016 yılında Gizlilik Sözleşmesi’nde yapılan bir güncelleme ile kullanıcı bilgilerini Facebook ile paylaşmaya başlayalı 4 yıldan uzun bir süre oldu. Şirket o dönemde yaptığı bildirimde kullanıcılarına bu paylaşımların bazılarını kısıtlayabileceği bir seçeneği 30 gün içinde talep ederek durdurabileceğini de bildirmişti. Ancak 30 günün sonunda bilgileri paylaşma opsiyonu uygulamadan kaldırıldı.

AKILLI YEMEK PİŞİRME ALETİ: TAKUMI

Restoranlar, oteller ve alışveriş merkezleri gibi ticari alanlar için otonom yemek pişirme aletleri geliştiren Yo-Kai express, COVID-19 sürecinde insanların evlerinde geçirdikleri sürenin artmasını göz önünde bulundurarak ev kullanımı için akıllı yemek pişirme ürünü çıkardı.

Takumi ismi verilen alet yardımıyla kahve yapabiliyor, yemek pişirebiliyor, mutfak gereçlerinizi ve bebeğinizin biberonlarını buharla sterilize edebiliyorsunuz.  RFID teknolojisini kullanarak telefonunuzdaki uygulama ile bağlantı kuran ve yemek tariflerini programlayabildiğiniz cihaz, pişirme işlemi için suyunun azalması durumunda da bildirim gönderiyor. Girişim ev tipi cihazıyla özellikle yemek pişirmek için fazla vakti olmayan kişilerin kullanımını hedefleniyor.

YÜZ TANIMA SİSTEMLERİ, MASKE TAKANLARI DA TANIYACAK

Yüz tanıma sistemleri geliştiren Japon şirketi NEC, maske takan kişileri teşhis edebileceğini iddia ettiği bir sistemi başlattı. Buna göre doğrulama yüzde 99,9’un üzerinde bir doğruluk oranıyla bir saniyeden daha kısa sürüyor.

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close