Dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan Broadcom, rakibi Qualcomm’ı satın almak için harekete geçti. Şirketin aynı zamanda yakın rakibi konumundaki Qualcomm için biçtiği değer tam 130 Milyar dolar!

Eğer Qualcomm bu teklifi kabul ederse yapılacak anlaşma sonrası teknoloji sektöründeki en büyük devralım yaşanacak ve 220 Milyar dolarlık dev bir çip üreticisi ortaya çıkacak. Bu da Intel ve Samsung’un ardından piyasanın en güçlü üçüncü çip üreticisini yaratabilir. Zira oluşması planlanan kombine şirketin daha geniş bir ürün yelpazesine sahip olup daha büyük ölçekte işler yapabilmesi mümkün olacak.

Broadcom, Qualcomm’a hisse senedi başına 70 dolarlık bir anlaşma teklif ediyor. Bu değer Qualcomm’un Kasım 2017 başındaki hisse senedi fiyatından yüzde 28 daha fazla. Yani Broadcom bonkör davranmaktan çekinmemiş. Qualcomm’un piyasa değeri 91 milyar dolar, Broadcom’un piyasa değeri ise 112 milyar dolar seviyesinde kabul ediliyor. Dolayısıyla söz konusu bir birleşme değil, satın alma olmasına rağmen aslında şirketlerin değeri birbirlerine oldukça yakın. Ayrıca Broadcom’un teklifi kendi piyasa değerini de aşması bakımından dikkat çekici.

Broadcom’un teklifi yaparken zamanlamaya da oldukça dikkat etmiş görünüyor. Zira bu yıl Broadcom’un hisse senetleri geçtiğimiz yıla göre yüzde 60 arttı. Buna karşılık Qualcomm, Apple ile girdiği savaşta pek de iyi sonuçlar elde edemedi. (Apple, Qualcomm’un rekabet kurallarına aykırı davrandığını iddia etmiş ve iki şirket birbirlerine karşılıklı davalar açmıştı).

 

Broadcom’u bu teklifi, şirketin eski ürün portföyünde bir boşluk bırakmamayı amaçladığını gösteriyor. Kaliforniyalı Broadcom endüstriyel altyapı ürünlerinin yanında Wi-Fi ve Bluetooth çipleri için de tasarım yapıyor. Ancak 4G ve 5G şebekelerinde bir donanım eksikliği yaşıyor. Moor Insights & Strategy’nin analisti Patrick Moorhead, bu konuyla ilgili verdiği bir demeçte, Broadcom’un bugün sahip olmadığı LTE ve 5G kapasitesine ihtiyacı olduğunu belirtiyor ancak bunun sonucunun büyük bir karmaşıklık olacağını sözlerine ekliyor.

Bu karmaşıklık Qualcomm’un Apple’la yaşadığı yasal sorunları ve diğer bir çip üreticisi olan NXP Semiconductors’ı satın almak için verdiği teklifi de içeriyor. Qualcomm’un NXP Semiconductors’ı satın almak için verdiği teklif Avrupa’da düzenleyici incelemelerine ve şirketin değerinin düştüğünü düşünen NXP hissedarlarının itirazlarına tabi tutuluyor. Ancak Qualcomm eğer Broadcom’un teklifini kabul ederse bu Amerika’daki düzenleyicilerin de dikkatini çekecektir.

Henüz Qualcomm tarafından bir açıklama yapılmasa da teklifin reddedileceği söylentileri çoktan yayılmaya başladı. Eğer anlaşma gerçekleşirse teknoloji dünyasının en büyük satın almasına şahit olacağız.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close