WINDOWS 10 MAYIS GÜNCELLEMESİNDE PROBLEM

Windows 10 işletim sisteminde Mayıs ayında gerçekleştirilen güncellemenin ardından Intel Optane hafıza modülü kullanan bilgisayarlarda sorunlar görüldüğüne dair haberler yayılıyor. Intel’in Optane donanımının amacı hafızası yavaş olan bilgisayarları hızlandırmak.

Yapılan açıklamalarda Windows 10’nun Mayıs güncellemesiyle Optane kullanan bilgisayarlarda gerçekleşen hatanın uyumluluk sorunundan kaynaklandığı bildiriliyor. Bilgisayarınızda Optane donanımı varsa, Mayıs güncellemesini yapmadan önce Microsoft bu hatayı düzeltene kadar bir sure beklemeniz tavsiye ediliyor.

PANDEMİ DÖNEMİNDE ÜCRETSİZ KULLANILABİLECEK SERVİSLER

Pandemi döneminde işlerine evden devam eden birçok sektörden çalışan uyum sorununu atlattıktan sonra kendini geliştirme yolunda eğitim ve araç arayışına girdi. Bu dönemde Facebook’tan Microsoft’a birçok firmada ücretli sunduğu hizmetlerinin bir kısmını ücretsiz olarak kullanıma açtı.

Bu dönemde ücretsiz olarak kullanmaya devam edebileceğiniz uygulamalardan bazıları şöyle:

Google Meet: Sanıyoruz bu dönemde video konferans aracı kullanmayan bir ofis çalışanı kalmamıştır. Google, pandemi döneminde Meet video konferans uygulamasını ücretsiz sunmaya devem ediyor. Uygulamada kullanıcı geri bildirimlerine istinaden her geçen gün iyileştirme ve güncellemeler yapıldığını da söylemek gerek.

Microsoft Teams: Microsoft’un kurumsal şirketler tarafından son dönemde oldukça fazla tercih edilen birlikte çalışma aracı Microsoft Teams, Premium versiyonunu 6 aylık bir deneme süresi ile kullanıma açtı.

Cisco Webex: Bir başka video konferans ve sunum aracı Cisco Webex de bu süreçte eklediği yeni özellikleriyle 90 gün ücretsiz kullanım imkânı sunuyor.

PowWowNow: İngiltere merkezli sanal toplantı çözümleri sunan PowWowNow da 14-60 gün aralığında ücretsiz deneme sürümüyle kullanılabiliyor.

Zoho Remotely: Uzaktan çalışmayı kolaylaştırmak için çözümler geliştiren bir başka ürün olan Zoho da 1 Temmuz’a kadar uygulamalarının ücretsiz olarak kullanılabileceğiniz duyurdu.

İNGİLTERE, 5G DONANIMI İÇİN HUAWEI’YE ALTERNATİF ARIYOR

Koronavirüs gündeminden önce teknoloji dünyasının gündeminde yer alan 5G adaptasyon süreci, yeni normale dönüşün başlamasıyla tekrar gündemdeki yerini almaya başladı. 5G teknolojisinin altyapısını özellikle donanımsal olarak neredeyse elinde bulunduran Çin firmaları piyasayı domine ederken, İngiltere hükümeti sağlayıcı havuzunu genişletmenin planlarını yapıyor.

NEC ve Samsung’u 5G bağlantı denemeleri öncesi sürece katılması için davet eden İngiliz hükümetinin, dört büyük İngiltere operatörünün de Huawei müşterisi olması sebebiyle fiyatları kontrol altında tutabilmek ve piyasa rekabeti yaratmak amacıyla bu hamleyi yaptığı söyleniyor.

 

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close