Kısa vadeli düzeltmeler değil uzun vadeli çözümler düşünün.

Birçok girişimci, işletmelerini ayakta tutmak için dijital hizmetler sunan yeni çevrim içi platformlar oluşturdu. Şimdi merak ediyorlar: Bu gerçekten sürdürülebilir mi?

Küçük işletme uzmanı Amanda Brinkman şaşırtıcı bir cevap sunuyor: Sadece sürdürülebilir olmakla kalmayıp, işiniz için de daha iyi bile olabilir! “Bence bu kriz bittikten sonra da sürdürmeye devam edebileceğiniz bir şey” diyor.

Bu konunun detaylarına inmek için Amanda ile bu sorunu yaşayan gerçek bir girişimci arasında bir oturum ayarlandı.

Girişimci, çocuklar için gösteri sanatları okulu olan Forsyth Sahne Sanatları Akademisi’nin kurucusu Leigh Ann Cannady idi. Cannady’nin ekibi her ne kadar dijital ortamda sınıflar ve atölyeler hazırlanmış olsa da tüketicileri ne kadar ellerinde tutabilecekleri konusunda endişeliydi. Hulu’daki Küçük İşletme Devrimi programının sunucusu ve aynı zamanda Deluxe’un baş marka yetkilisi olan Brinkman’dan cevaplamasını istenilen soru buydu.

Brinkman’ın bu soru doğrultusunda ders çıkarılması gereken üç önemli nokta ise şu şekilde:

  1. Bu zamanı çözümlere odaklanmak için kullanın

Girişimciler bugün krizle mücadele ederken, birçoğu kısa vadeli çözümler arıyor. Sadece gelirin devamlılığını sağlayacak bir şey. Brinkman bunun yanlış bir yol olduğunu söylüyor: “Bunun yerine, bu süreci yeni fikirler geliştirmek ve bu fikirleri ilerletebilecek bir altyapı oluşturmak için bir zaman olarak görün.”

“Böyle kriz zamanlarında ve işletmeler üzerindeki baskıların arttığı zamanlarda, hızlı bir şekilde adapte olmaya zorlanıldığımızı hissediyorum ve bazen bizi çözüme götürecek böyle dış kuvvetlere ihtiyacımız var” diyor. Girişimcilerin odaklarını başarılı oldukları noktalara, büyüme alanlarının nerede olduğuna ve tüketicilerin bu kriz bittikten sonra ne bekleyecekleri konularına çevirmelerini istiyor.

Başka bir deyişle, Brinkman; çözümlerinizi kısa vadeli olarak değil gelecek için geliştirdiğiniz yeni fırsatlar olarak düşünün diyor.

  1. Siz artık dijital bir şirketsiniz, bu yüzden buna göre davranın

Brinkman, birçok yerel işletmenin şu anda çevrimiçi hizmetler sunmasına rağmen hala kendilerini yerel bir işletme olarak gördüğünü ve bunun kaçırılmış bir fırsat olduğunun altını çiziyor. Çünkü çevrimiçi hizmetler dünyanın her yerindeki müşterilere ulaşabileceğini ancak bu yeni müşterilere ulaşmak için bir işletmenin çevrimiçi stratejisini düşünmesi gerektiğini belirtiyor.

Brinkman, “Online bulunabilirliğiniz, arama motorlarının verileri taramak için kullandığı birkaç farklı algoritma ile ilişkili” diyor. Yerel girişimciler de dahil her bir girişimci, bulunabilirliklerini geliştirmek için yatırım yapmaya başlamalıdır. Örneğin, işletme Google My Business üzerinde yer alıyor mu? Bu sayfalardaki hesapları güncel mi? Fotoğraflar ve profil bilgileri tamam mı? Tüm yorumlara hızlıca yanıt veriliyor mu? Ve sadece yerel bir işletme olarak değil, aynı zamanda geniş bir hizmet yelpazesi sunan global bir işletme olarak da doğru bir şekilde sınıflandırıldı mı?

Cannady bunların bazılarını uygulamıştı, ama hepsini değil. Örneğin Yelp’de değildi. “Yelp hakkında düşündüğümde, hangi restoranda akşam yemeği yemek istediğimi düşünüyorum” diye itiraf ediyor. 

  1. Müşterilerinizle konuşma tarzınızı değiştirin.

Dil önemlidir. İşletmeler doğru kelimeleri doğru zamanda kullanıyor olmalıdır. Örneğin şu anda insanlar para ile ilgili sıkıntılar yaşıyor olabilir, ancak aynı zamanda bir işletmenin sunduğu hizmetleri ihtiyaç duyabilir. Peki, işletmeler insanların ihtiyaçlarını önemsemez görünmeden nasıl ödeme talep edebilir?

“Bağış gibi kelimeler kullanmaya başlayın,” diyor Brinkman. “İnsanların dijital hizmetlerimizden faydalanmalarını istiyoruz ve fiyatın buna bir engel olmasını istemeyiz. Ancak eğer imkanınız varsa, çalışanlarımız yaptıkları harika işlerin karşılığını da verebilmek istiyoruz. ”

Bu terminoloji ile insanlar işletmelere yardım etmek konusunda daha iyi hissediyorlar, diyor Brinkman. Bu yeni bir tür ilişkinin başlangıcı olabilir – dünya yeniden açıldığında daha da gelişecek bir ilişki.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close