Apple’ın özellikle iPhone, iPad ve iPod gibi ürünlerinde elde ettiği başarıda servislerin önemi hep konuşulur. Ekosistemini mümkün olduğunca kontrol altında tutmaya çalışan Apple, buna rağmen milyonlara hitap etmeyi başarırken servis departmanını çok sıkı çalıştırdı. Şimdilerde ise bunun meyvelerini toplamaya devam ediyor.

Teknoloji devi geçtiğimiz günlerde servisler bölümünden elde ettiği geliri açıkladı. Açıklamaya göre Apple’ın servisler bölümünden elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artarak 8,5 milyar dolar seviyesine çıkmış! Bu gelir hem iPad hem de Apple’ın “diğer ürünler” bölümünün birleşmesinden daha fazla. (AirPods ve diğer aksesuarlar, Apple TV, Apple Watch, iPod touch ve Beats ürünleri.) Bu açıklamanın Apple’ın dördüncü çeyrekte elde ettiği kazancın bir parçası olduğunu hatırlatalım.

Apple’ın servis hizmetleri bölümü, Mac satışlarını geçtiği Nisan 2016 tarihinden bu yana iPhone’ların ardındaki en güçlü gelir kaynağı. Şirket ayrıca, Apple Müzik ve iCloud servislerinin abone sayılarını yüzde 75 oranında artırdığı belirtti ancak kaç kullanıcının bu sayıya dahil olduğuyla ilgili bir bilgi vermedi.

Apple Finans Müdürü Luca Maestri’ye göre, App Annie’nin son tahminlerine dayanarak App Store gelirleri, Google Play Store’un neredeyse iki katı.

Apple’ın hizmet gelirlerinin artmasında,  Apple Pay’ın son bir ayda Danimarka, Finlandiya, İsveç ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere birçok ülkeye yayılmasının da payı var. Teknoloji devi Ekim ayında Apple Pay’i Amerika’daki 912 mağazada ilk kez görücüye çıkarmayı amaçlıyordu. Apple eğer bu alanda da başarıya ulaşırsa, servis bölümünden kazandığı miktarı çok daha yüksek seviyelere çekmesi mümkün olabilir.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close