Bir zamanların popüler uygulaması Snapchat’in şu sıralar zor günler geçirdiğini daha önceki yazımızda ele almıştık. Bu zor günleri geride bırakıp Snapchat’in kullanıcı sayısını artırmak isteyen Snap bu konuda Youtube’un yolundan gitmeye karar verdi.

CEO Evan Spiegel şirketinin Snapchat’teki yaratıcı topluluğu ihmal ettiğini ancak bunu telafi etmek adına çalışmalar yaptığını belirtti. Nasıl ki Youtube, kullanıcılarını içerik üretmeye teşvik etmek için reklam gelirlerini kullanıyor Snap de buna benzer şekilde en iyi ve efektif içerik oluşturan kullanıcılarına ödeme yapacak.

Hizmetin seneye daha fazla dağıtım ve para kazanma seçeneği oluşturacağı söylenenler arasında. Yapılacak düzenlemelerle birlikte şirketin profesyonel araçlarının kullanılabilir hale gelmesi ve arkadaş gruplarının ötesinde de paylaşım yapılabilmesi bekleniyor. Snap’in aldığı bu karar Snapchat’İn kötü giden kaderini değiştirebilecek nitelikte. Şöyle bir karşılaştırma yapacak olursak,

Snap’in bu konuda örnek aldığı Youtube 10.000 üzerinde görüntülemeye ulaşan herkesin reklamlardan para kazanmasını sağlıyor. Instagram, Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal mecraların kullanıcıları için resmi bir sistemi yok. Ancak bu mecralar sponsorluk anlaşmalarıyla kullanıcılarına reklam geliri imkanı sağlıyorlar. Bu da Snapchat’i en büyük rakipleri karşısında daha çekici ve karlı hale getirebilir.

Elbette bu hizmet bazı riskleri de yanında getiriyoruz. Bunların başında da düşük kullancı tabanı geliyor. Günlük aktif kullanıcı sayısı ortalama 178 milyon olan Snapchat’te içerik oluşturucuların potansiyel erişimi oldukça az. Hatırlarsanız bir zamanlar Vine adında bir uygulama vardı ki bir anda piyasadan çekilmek zorunda kaldı. Bu durumda Vine’ın kullanıcı tabanının oldukça küçük olmasının büyük payı vardı. Snapchat’in bu konuda nasıl bir ilerleme kaydedeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close