Google ve Ford, önümüzdeki ay Las Vegas’ta gerçekleştirilecek olan CES fuarında sürücüsüz otomobiller yapmak için ortak bir girişime gittiklerini duyuracak. Kurulan ortaklık teknoloji ve otomotiv endüstrisinin iki devinin işbirliğine sahne olacak.

Yahoo Autos’un kaynaklarına göre, anlaşma herhangi bir marka bağlılığı içermiyor, Google istediği takdirde sürücüsüz otomobil teknolojisi ile ilgilenen diğer otomobil üreticileri ile de çalışabilir.

Google’ın geleceği parlak görünen sürücüsüz otomobil teknolojisine ilk ulaşan otomobil üreticisi Ford, Mercedes-Benz, BMW, Volvo ve Tesla gibi kendi sürücüsüz otomobil projelerini geliştiren rakiplerine karşı üstünlük sağlayabilir.

Ortaklığa dair ilginç bilgilerden biri de Ford ve Google’ın ortaya koyacağı ortak girişimin Ford’dan ayrı tutulacak olması. Bu durum, sürücüsüz otomobillerin sebep olduğu sorunlar ile Ford arasında bir barikat görevi görecek. Volvo, Mercedes-Benz ve Google ise sürücüsüz otomobil kazalarının sorumluluklarını üstleneceklerini açıklamıştı.

Anlaşma yalnızca Ford’a yaramıyor. Google da sürücüsüz otomobilleri üretebilecek ve maliyetin altından kalkabilecek bir ortak bulmuş oldu. Ford işbirliği, Google’ın sürücüsüz otomobillerini olabilecek en geniş kitleye sunmak istediğinin bir göstergesi olarak algılanabilir. Google’ın eş kurucusu Sergey Brin, Google’ın otomobildeki her şeyi yapmayacağını, alanının en iyi firmalarıyla çalışacağını söyleyerek, firmanın sürücüsüz otomobil projesi için daha fazla firmayı ortaklığa dahil edeceğinin sinyallerini verdi.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close