Teknoloji dünyasında girişimcilerin başarılı çıkışlar sonrasında yatırımcılığa soyunmaları sıradışı bir durum değil. Alışılmışın dışında olan, bir yatırımcının girişimciliğe geri dönmesi.

Aslanoba Capital’in kurucusu Hasan Aslanoba’nın Tazedirekt.com ile örneğini sergilediği bu akıma, Trellis Partners’ın ortaklarından Alex Broeker da katıldı. Tabbed Out isimli bir girişim kuran ve 23,5 milyon dolar yatırım almayı başaran Broeker, masanın her iki tarafında da bulunmuş bir isim olarak tecrübesiz girişimcilere yatırım alma şanslarını artıracak dört ipucu veriyor.

 1. Gereksiz uzun yanıtlardan kaçının.
  Yatırımcıyı soru sorduğuna pişman edecek ve diyaloğu keyifsiz bir monotonluğa itecek gereksiz uzunlukta yanıtları tercih etmeyin. Yatırımcının sorusunu olabilecek en net şekilde yanıtlamaya odaklanın. Broeker, diyaloğun karşılıklı gerçekleştirilmesi gerektiğini söylüyor. Eğer yatırımcı, girişimcinin her soruyu dakikalarca yanıtlamasından sıkılırsa bu kötüye işaret.
 2. Sayıları net söyleyin.
  Böyle yapmak kararlılık göstergesidir. Eğer önümüzdeki yıl için ciro tahmininiz 100 bin lira ise cevabınız da “100 bin lira” olmalı; “100 bin civarı, daha az olmayacaktır” benzeri yanıtlar belirsizliği, o da beraberinde endişeleri getirir.
 3. Aklınızda üç yıllık stratejik planınız olsun.
  Şu anki pozisyonunuzu, üç yıllık planınız üzerinden açıklayın ve ilerleyen 12, 24 ve 36 ayda nerede olacağınıza dair fikriniz olsun. Broeker, “Buna değinin çünkü yatırımcılara ne yaptığı bilen ve gelecek yıllarda nerede olmak istediğini bilen bir firma izlenimi vermek önemlidir.” diyor.
 4. Tutkunuzu pazarlayın.
  Girişimler çoğunlukla iyi fikirler sayesinde değil, girişimcinin tutkusu ve yetkinliği sayesinde yatırım alır. “Tutku yatırımcılar için sarhoş edici bir şey” diyen Broeker şöyle devam ediyor: “Tutkunuzu ve vizyonunuzu pazarlamayı başarırsanız gerisi gelecektir.”

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close