Daha önce hiç “Bir film izledim, hayatım değişti.” cümlesini kurdunuz mu? Filmler ve kitapların belki hayatınızı değiştirecek kadar büyük etkileri olmayabilir ama bazı konularda size ilham, hatta cesaret verebileceği de bir gerçek.

Hafta sonu yaklaşırken, girişimcilerin ve girişimci olmaya hazırlananların mutlaka izlemesi gereken filmleri bir araya getirdik. Hep birlikte izleyip bolca ilham dolmak dileğiyle…

  1. The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme)

Amerikalı iş insanı Chris Gardner’ın hayatını anlatan filmde, Gardner rolünü Will Smith üstleniyor. Senaryosu, filmle aynı isme sahip kitaba bağlı kalınarak hazırlanan Pursuit of Happynes’ta Chris Gardner’ın hem iş hem de özel hayatında karşılaştığı zorluklar etkileyici bir şekilde anlatılıyor.

Satışını yaptığı tıbbi cihazları çaldırması, 40’lı yaşlarından sonra bir finans şirketinde staja başlaması, evini kaybettikten sonra oğluyla sokakta kalması ve daha onca zorluğa rağmen başarıya ulaşan Chris Gardner’ın hikayesi; herkese ilham olacak nitelikte…

  1. Pirates of Silicon Valley (Silikon Vadisinin Korsanları)

Film; Silikon Vadisi’nin erken dönemlerinde Apple ve Microsoft’un, aynı zamanda da Bill Gates ve Steve Jobs’ın çekişmelerini anlatıyor. Filmde Steve Jobs’u Noah Wyle, Bill Gates’i ise Michael Hall canlandırıyor.

Yakın tarihin en iyi girişimcilik filmlerinden biri olarak kabul edilen Pirates of Silicon Walley, Bill Gates ve Steve Jobs’ın küçük birer garajda başlayan yolculuklarının nasıl dünya çapında, dev şirketlere dönüştüğünü anlatıyor.

Pirates of Silicon Valley hem girişimcilerin hem de bu iki markanın nasıl devleştiğini merak edenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir film.

  1. The Social Network (Sosyal Ağ)

Sosyal medyanın en önemli platformu olan Facebook’un ve kurucusu Mark Zuckerberg’in hikayesinin anlatıldığı filmde; Zuckerberg’e, Jesse Eisenberg hayat veriyor.

2003 yılında, henüz Harvard Üniversitesi’nde öğrenci olan Mark Zuckerberg, kız arkadaşı tarafından terk edildiğinde ondan intikam almaya karar veriyor ve üniversitede okuyan tüm kadınların bilgilerini veri tabanında saklayacak bir uygulama üzerinde çalışmaya başlıyor.

Böylelikle dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’un temelleri atılmış oluyor.

  1. The Wolf of Wall Street (Para Avcısı)

Jordan Belfort’un aynı isimli otobiyografik romanından uyarlanan bir kara komedi olan The Wolf of Wall Street’te, Belfort rolünü Leonardo Di Caprio üstleniyor.

Genç ve hırslı bir komisyoncunun CEO’luğa uzanan hikayesinin konu alındığı filmde para kazanma ve başarıya ulaşma arzusuyla hiçbir yolu denemekten çekinmeyen Jordan Belfort’un hayalini kurduğu başarıya ulaşmasının yanı sıra elindeki her şeyi kaybetmesi ve yeniden başladığı yere geri dönmesi de anlatılıyor.

Bu filmden çıkarılacak ders ise para kazanmak ve başarıya ulaşmak önemli olsa da kazandığın parayı nasıl değerlendireceğini bilmek de bir o kadar önemli!

  1. Flash of Genius (Zeka Parıltısı)

Geliştirdiği icatla Amerika’nın en güçlü şirketlerinden biri olan Detroit Otomotiv’e kafa tutan Robert Kearnes’ın hikayesinden esinlenerek ortaya çıkan Flash of Genius’ta, Kearnes rolüne Greg Kinnear hayat veriyor.

Üniversite hocası olan ve boş zamanlarında yeni bir şeyler icat etmeye çalışan Rober Kearnes, arabalar için cam sileceği geliştiriyor. İcadı her ne kadar tüm dünya için önemli bir ihtiyacı karşılasa da otomotiv şirketleri bu fikri yok sayıyor.

Film ise Kearnes’ın her şeye rağmen icadının hak ettiği yere gelmesi için verdiği mücadeleyi ve sonunda başarıya ulaşmasını konu alıyor.

Kaynak: https://www.lifehack.org/articles/work/10-movies-every-entrepreneur-should-watch.html

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close