Bir bilgisayar oyunu ya da mobil oyun oynayanların sayısının dünya genelinde 3 milyara yakın olduğu tahmin ediliyor. Gelişen teknolojiler ve oyun trendleriyle bu sayı, her geçen gün artıyor. Pandemi sürecinin uzamaya devam etmesi de insanları oyun oynamaya yönlendiren etkenlerin arasında yer alıyor. Bu nedenle oyun sektöründeki startup’ların ve firmaların kendilerini sürekli geliştirmesi ve trendlere uyum sağlaması gerekiyor.

2022 yılında da hem oyuncuların hem de oyun üreticilerinin takip edeceği bazı yeni eğilimler bulunuyor.

VR (Sanal Gerçeklik) Oyunları

 VR (Sanal Gerçeklik); tüm nesnelerin, sahnelerin, kısacası her şeyin tamamen gerçek göründüğü, bilgisayar tarafından yaratılmış ortam olarak tanımlanıyor. Bu nedenle, sanal gerçeklik oyunları, diğer bilgisayar oyunlarına kıyasla, oyunculara daha sürükleyici bir deneyim sunuyor. Bu trendin, 2022’de devam etmesi ve sektöre daha fazla VR tabanlı oyunun katılması bekleniyor.

Sosyal Oyunlar

Sosyal oyunların yükselişi uzun süre önce başlamışken, pandemi sürecindeki seyahat ve diğer tüm kısıtlamalar nedeniyle bu yükseliş, zirveye ulaştı. İnsanların evlerinde daha fazla vakit geçirmeye başlamaları ve sosyalleşme ihtiyaçları, bu tür oyunlara yönelmelerine neden oldu. Pandeminin etkisine bağlı olarak, sosyal oyunların 2022’de de en çok tercih edilen oyunlardan olması bekleniyor.

Bulut Oyunları

İsteğe bağlı oyun olarak da bilinen bulut oyunları, 2022 yılında izlenmesi gereken trendler arasında yer alıyor. Bir oyun cihazı ve sabit bir internet bağlantısıyla herkesin erişebileceği bulut oyunları, oyuncuları dosya veya uygulama indirme gibi uğraşlardan kurtardığı için çok sayıda kişi tarafından tercih ediliyor.

eSports

eSpor organizasyonları, 2021 yılında en büyük oyun trendleri arasında yer alırken, bu alandaki en başarılı oyunların ise milyarlarca dolar gelir elde ettiği tahmin ediliyor. 2022 yılında da eSpor oyunlarına olan ilginin azalmayacağı, bu trendin büyüyerek devam edeceği ve popülerliğini artıracağı öngörülüyor.

Online Rulet Oyunları

 İlk olarak on sekizinci yüzyılda Fransa’da tasarlanan rulet oyunu, aradan geçen yüzyıllar boyunca en sevilen masa oyunlarından biri olmaya devam etti. 2022 yılında ise online ruletin, oyun trendleri arasında yer alması bekleniyor.

 

Kaynak: https://www.allaboutgames.net/esports/7-gaming-trends-to-watch-in-2022/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close