Hayatta başarıya ulaşmış kişilerin sırrı ya da sırları neler olabilir? Hepimiz zaman zaman bunu merak ederiz. Dünyanın en popüler girişimcilerinden olan, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, konuk olduğu Lex Fridman Podcast’in bir bölümünde, başarılı olmak isteyen gençlere bazı ipuçları verdi. Musk’ın, uyguladıkları takdirde gençlere yardımcı olacağını düşündüğü 5 önemli tavsiyesi bulunuyor.

Faydalı Olun

Elon Musk, başarılı olmak isteyen gençlere ilk olarak “faydalı” bir insan olmalarını öneriyor. Faydalı olabilmenin zor olduğunu belirten Musk, insanlara ve dünyaya yarar sağlayacak işler yaparak geçirilen bir hayatın, gerçekten yaşanmaya değer bir hayat olduğunu ve kişilere başarı getireceğini ifade ediyor.

Topluma Katkıda Bulunun

Elon Musk’ın podcast’te altını çizdiği bir diğer konu ise bir kişinin tükettiğinden daha fazla topluma katkıda bulunması. Musk; gençlere, topluma pozitif katkı sağlayacak işler yapmalarını, bunu da kendilerine bir hedef olarak koymalarını öneriyor.

Lider Olmak için Özel Çaba Sarf Etmeyin

 Musk, gençlere ayrıca, lider olmak için üst düzey bir çaba sarf etmemeyi öneriyor. Başkaları tarafından kabul görmüş ve lider olarak benimsenen kişilerin, genellikle liderlik için özel bir çaba sarf etmeyen kişiler olduğunun altını çiziyor.

Kitap Okuyun

Daha çocuk yaşlardayken ansiklopedileri karıştırmaktan çok hoşlandığını belirten Musk, hayatta başarıya ulaşmak isteyen gençlere de bol bol kitap okumalarını ve mümkün olduğunca bilgi edinip genel kültürlerini artırmaya çalışmalarını tavsiye ediyor.

İnsanlarla Konuşun

Elon Musk, gençlere son olarak insanlarla iletişim halinde olmalarını öneriyor. Farklı yaşam alanlarından, endüstri ve mesleklerden, farklı yeteneklere sahip kişilerle konuşmanın kişinin bilgisini ve dünya görüşünü artıracağını özellikle hatırlatan Musk, bu 5 adımı uygulayan kişiler için başarının daha kolay bir şekilde geleceğini belirtiyor.

 

Kaynak: https://www.businessinsider.com/elon-musk-five-key-advice-young-people-successful-life-2021-12

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close