COVID-19 salgınının hayatımızda yarattığı en büyük değişiklik ve farkındalıklardan bir tanesi de yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz şeylerin ne kadar da basit olduğunu tekrar fark etmemizi sağlaması oldu şüphesiz.

Etkisi ne kadar sürer bilinmez ama birçok lüks giyim markası, otomotiv devi ve parfüm üreticisi üretimlerini durdurarak yaşadığımız salgına destek olmak için üretim bantlarını salgınla mücadelede temel ihtiyaçlar olan medikal ürünleri üretmek için bedelsiz olarak devletlerin kullanımına açtı.

Bu süreçte özellikle COVID-19 virüsünün akciğerlerde yarattığı tahribat sonucu sebep olduğu en ağır belirtilerden olan nefes alma zorluğuna karşı solunum cihazları da hayati bir önem kazandı.

Üç boyutlu yazıcılarla üretilen parçaların dalgıç maskeleriyle entegre edildiği pratik ve hızlı çözümler bulunduğu gibi durumu daha kritik olan hastaların hastalığı atlatmak için ihtiyaç duyduğu solunum cihazlarının üretimi için birçok araştırma merkezi ve üniversite hâlâ çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Bunlardan biri de the Massachusetts Institute of Technology’de içlerinde fizikçilerin, mühendislerin bilgisayar mühendislerinin ve diğer birçok uzmanlık dalından insanın bulunduğu gönüllülerden oluşan bir grup. Ekip güvenli ve ucuz yollarla dünyanın her yerinde kolayca üretilebilecek bir solunum cihazı geliştirdiklerini duyurdu.

MIT öğrencilerinin 2010 yılında yaptıkları bir çalışmaya istinaden yapılan yayınlara dayandırılan birçok e-posta alan üniversite görevlileri birçok doktordan ucuza ve kolay mal edilebilecek bir solunum cihazı ihtiyacı talebiyle birlikte MIT E-Vent ekibini kurarak bir araya geldi. 2010 yılında öğrencilerin yerel fizikçilerle bir araya gelerek yaptığı ve 100 dolara mal edilebilen basit bir solunum cihazından bahsediliyordu, mevcut durumda bir solunum cihazının maliyeti ise 30 bin dolar düzeyindeydi.

Cihazı kolay üretilebilir kılan en önemli özelliği ve parçası solunum cihazının olmadığı ortamlar için elle manuel olarak hastanın solunumuna yardım etmeyi sağlayan Ambu bag parçasına dayanıyor.

Öğrencilerin çalışmasındaki solunum cihazında, solunum desteği sağlayacak olan bu parça mekanik bir sistemle harekete geçirilebiliyor. Böylece solunumu destekleyecek bu hareketi bir insanın saatlerce yapmasına gerek kalmıyor.

Sistemin en önemli avantajlarından biri de hastanın ihtiyacına göre üretilecek havanın ayarlanabilmesi ve bu mekanizmanın Ambu bag parçasına hiçbir zarar vermeden çalışabiliyor olması. Cihazın bir diğer avantajı ise sistemin arızalanması durumunda mekanizmanın derhal devre dışı bırakılarak manuel yolla solunum desteği verilmesine olanak sağlıyor olması.

Ekibin şu anda en önemli amacı cihazın üretilebilmesi için bir rehber oluşturmak.  https://e-vent.mit.edu/ adresinde cihazın yapılması için gerekli tüm yönlendirmeler bulunabiliyor.

Kaynaklar:
https://www.gizchina.com/2020/03/29/mit-new-open-source-project-can-offer-low-cost-respirator-for-hospitals/
https://e-vent.mit.edu/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close