Google Haritalar sonunda uzun süredir beklenen artırılmış gerçeklik (AR) özelliğine kavuşuyor.

Google mayıs ayında, Haritalar uygulamasına bir AR navigasyon özelliği eklemeyi planladığını duyurmuştu. Bu duyurudan dokuz ay sonra, bu özellik şimdi kısıtlı bir kullanıcı grubuna dağıtılmaya başlandı.

O kullanıcılardan biri de Wall Street Journal muhabiri David Pierce. Pierce geçtiğimiz günlerde Haritalar’ın AR özelliğinin erken sürümünü test etme deneyimini de paylaştı.

Pierce paylaştığı videoda, AR özelliğinin akıllı telefonundaki kameradan bakıldığında “gerçek dünya” üzerine bir grafik katmanı eklediğini gösterdi. Bunların arasında kaldırımın üzerinde gideceği yeri gösteren yazılar, yürümesi gerektiği yönü gösteren devasa oklar gibi grafikler yer alıyordu.

Pierce, işaretleri kendisinden başkasının görmediğinin farkında olsa da grafiklerin sanki gerçek dünyanın içindeymiş gibi hissettiğini belirtti.

Google, AR navigasyon özelliğinin mevcut sürümünü şimdilik yalnızca “Yerel Rehber” olarak adlandırdığı kullanıcı grubuna sunacak. Yerel Rehber’ler Haritalar uygulamasını en yoğun kullanan kişilerden oluşuyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, artırılmış gerçeklik özelliğinin tamamen kullanıma sunulması için daha birçok test aşamasından geçmesi gerekiyor. Yani Google ancak bu özelliğin tam olarak çalıştığından emin olduğunda dünyanın geri kalanına açacak.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close