Bir girişimci olarak sizin de zaman zaman motivasyonunuzu artırmaya ve birilerinden ilham almaya ihtiyacınız oluyorsa, başarılı girişimcilerin hayatlarını anlatan belgeselleri izlemeniz bu konuda size yardımcı olabilir.

Özellikle online platformların hayatımıza girmesiyle, bu tarz belgesellerin popülerliği ve izlenme sayıları çok daha arttı. Siz de yoğun bir günün ardından kafanızı dağıtırken bir yandan da ufkunuzu açacak bir şeyler izlemeyi seviyorsanız, bu belgeselleri “izlenecekler” listenize not edebilirsiniz.

Something Ventured (2011)

Başarılı girişimcileri konu alan Something Ventured; son 5 yılda Intel, Apple, Gentech gibi modern teknolojiyle bir finans sektörü inşa eden kişiler hakkında bir hikâye oluşturuyor. Kaliforniya şirketleri hakkında kısa ve eğlenceli tarih dersleri veren belgesel, körfez bölgesi ve silikon vadileri çevresindeki risk sermayedarlarına odaklanıyor.

Jiro Dreams of Sushi (2011)

Jiro Dreams of Sushi, 85 yaşındaki şef Jiro Ono’nun iş yaşamındaki başarısı ve oğluyla olan ilişkisini konu alıyor. İzleyicileri, Japon yemeklerine doyuran belgesel, mükemmelliğin peşindeki bir adamın portresini çiziyor.

Generation Startups (2016)

Generation Starups, Detroit’te bir girişim kurmak için her şeylerini ortaya koyan yeni mezun 6 kişinin mücadelelerini, başarı ve başarısızlıklarının hikayesini işliyor. Bir yılı aşkın bir sürede çekilen belgesel; bir girişimi hayata geçirmek için neler gerektiğini anlatıyor ve aynı zamanda başarısızlığı öğrenirken, başarıyı da yeniden tanımlamamıza yardımcı oluyor.

Elon Musk: Thre Real Life Iron Man (2018)

Elektrikli araçlardan Hyperloop ve Mars’ı kolonileştirmeye kadar uzanan Elon Musk’ın yükselişini anlatan Elon Musk: Thre Real Life Iron Man, aynı zamanda başarıya giden yolda sabretmenin önemini de vurguluyor.

Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates (2019)

3 bölümlük mini bir seriden oluşan Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates, Microsoft’un Kurucusu Bill Gates’in çocukluk yıllarından bu yana hayat hikayesini anlatırken, günlük yaşamı, alışkanlıkları, iş hayatında kazandığı başarılar ve dünyadaki sorunlara çözüm bulmak için yaptığı çalışmaları da konu alıyor.

 

Kaynak: https://startuptalky.com/must-watch-documentaries-entreprenures-grow-business/

 

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close