İTÜ Çekirdek girişimlerimizden BenzinLitre, 2021 yılında akaryakıt alma alışkanlıklarını inceleyen raporunu yayımladı. Bu sene üçüncü kez hazırlanan rapor için 500 bini aşkın BenzinLitre kullanıcısının uygulama içinde yaptığı filtreler ve alışveriş davranışları incelendi.

Rapora göre, kullanıcıların en çok tercih ettiği akaryakıt markası geçen seneki gibi Shell oldu. Toplam marka filtrelemelerinin %26’sını Shell oluştururken ikinci sırada %19 ile Opet’in, üçüncü sıra ise %17 ile Petrol Ofisi yer aldı.

Hijyen ve temizlik hassasiyeti devam ediyor

 Pandeminin etkisi tüm dünyada hız kesmeden devam ederken hijyen ve temizlik hassasiyeti ise sürüyor. Kullanıcıların %91’i, akaryakıt istasyonlarındaki hijyenin onlar için önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, istasyon lavabo temizliğinde en başarılı bulunan markalar %45 ile Opet ve %22 ile Shell.

Öncelikli kriter uygun fiyat

Akaryakıt fiyatlarının, 2021 senesindeki hareketliliği rapora da yansıdı. Yıl içinde, 12’si indirim, 46’sı zam olmak üzere toplamda 58 fiyat değişikliği olurken, kullanıcıların istasyon seçerken önemsedikleri kriterler; %25 ile uygun fiyat, %16 ile yakıt kalitesi ve %12 ile istasyon imkanları şeklinde sıralandı.

Çok hizmetli istasyonlar bir adım önde

Pandemi ile beraber başlayan istasyon market trendi 2021’de de artarak devam ederken, rapor kullanıcıların bu yöndeki davranışlarına dair de veriler içeriyor. Rapora göre kullanıcılar; market, kahve ve yıkama gibi ihtiyaçlarını giderebilecekleri istasyonlara yönelmeyi tercih etti. Sene boyunca sürücülerin en çok tercih ettiği tesis özelliği %32 ile kahve opsiyonları olurken bunu %18 ile yemek opsiyonları ve %16 ile yıkama takip etti.

2021’de istasyonlara yapılan 390.000 yorumun %59’u hizmet üzerine yapıldı. Çalışanların güler yüzlü olması, istasyon genel temizliği, lavabo hijyeni gibi konular sürücülerin en çok dikkat ettiği alt başlıkları oluşturdu.  Diğer yandan, 2021 yılı verilerine göre ise kullanıcıların %35’i benzin satılan istasyonları filtrelerken, bu oran dizelde %33, LPG’de ise %29’a ulaştı.

Benzin Litre Hakkında:

BenzinLitre, En Yakın İstasyon!” sloganıyla, sürücülere uygulama içerisinde istasyon, dinlenme tesisi, elektrik şarj noktası, tarihi yerler ve daha nice filtreden yararlanma fırsatı sunuyor. 2021 yılında akaryakıt, otomotiv, sigorta, bankacılık, lastik, market ve gıda gibi farklı sektörlerden büyük ve global markalar ile iş birlikleri yapan girişim; BP, Maserati, Hyundai, Dacia, Volvo, Skoda, Honda, Fiat, Volkswagen, Aksigorta, Türkiye Finans, Garanti Bankası, Halkbank, HangiKredi, Lastikpark, Bridgestone, Burger King ve n11.com gibi dev markalar ile çalışıyor. 2020 yılında yaptığı ciroyu, 2021’de 3 katına çıkaran BenzinLitre, bugüne dek toplamda 51 farklı marka ile 94 farklı iletişim gerçekleştirdi.

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close