Netflix: “Ben televizyon izlemiyorum, sadece Netflix izliyorum!” dönemi…

İşte, bu tam bir istiladır. Tüm izleme alışkanlıklarını baştan yazan Netflix aslında kişiye özel içerik önerileriyle hayatımıza kanca attı. 150 milyona yaklaşan abone sayısıyla dünyanın en büyük yayıncılarından biri olmasının arkasında tabii ki de bunu sağlayan yapay zekâ teknolojisi var. Netflix bu teknoloji sayesinde tüm kullanıcı hareketlerini kaydediyor ve bu verileri işleyerek hangi izleyicinin neyi beğeneceğini tahmin ediyor. İçeriklerin kapak görsellerini bile kullanıcının genel beğenisine göre çeşitlendirerek karşısına çıkarıyor. Böylece artık “Ben televizyon izlemiyorum, sadece belgesel!” dönemi kapandı.

Amazon Go: Robotlar işimizi elimizden mi alacak?

“Akıllı robotlar, akıllı arabalardan sonra bir de mağaza mı çıktı?” diye şaşırabilirsiniz çünkü Amazon Go mağazaları akıllı… Şimdiden söyleyelim yolunuz düşerse şaşırmayın, mağazaya gittiğinizde sizleri mağaza görevlileri karşılamıyor, içerideki herkes sizin gibi müşteri. Geleceğin mağaza modeli olarak adlandırılan bu mağazada kasiyer yok, telefonunuza indirdiğiniz Amazon uygulamasıyla mağazanın kapıları sizlere açılıyor. Beğendiğiniz ve satın almak istediğiniz ürünün ödemesini de yine bu uygulama üzerinden yapıp, elinizi kolunuzu sallayarak mağazadan çıkıyorsunuz.

Youtube: Bir şarkı açmak amacıyla başladığın, hayvanlar âleminden futbola uzanan bir kayboluştur, Youtube…

Youtube sizi artık çooook iyi tanıyor. Dakikada 300 saatlik videonun yüklendiği sunuculara sahip Youtube, kullanıcılarının davranışlarını işleyip onlara özel öneriler yapan bir yapay zekâ algoritmasına sahip. Bu sayede Youtube, platforma girme amacınız ne olursa olsun size beğenebileceğiniz videolar önererek seve seve içeride kaybolmanızı sağlıyor.

Siri: Hayatımızı kolaylaştıran, yeri geldiğinde yalnızlığımızı paylaştığımız SİRİ’ciğimiz

Apple ürünleriyle hayatımıza giren, herkesin yakından tanıdığı ve kimsenin robotların dünyayı ele geçireceği korkusunu tetiklemeyen ama hayatımızı ele geçirdiği gerçeğini de göz ardı edemeyeceğimiz; sesli asistan Siri… Makine öğrenmesiyle geliştirilen yapay zekâ algoritmasına sahip Siri, hava durumundan, lokasyon bilgisine kadar sorduğumuz sorulara tüm kibarlığıyla yanıt verir.

Tesla: Hayranlığını sadece biz değil, dünya gizleyemiyor

Otomobil sektörünü yeniden yapılandırmaya iten otonom sürüş kavramının ilk örneklerinden Tesla, internete bağlı bir sistemle tüm sürüş bilgilerini kaydediyor. Aracın yapay zekâsı ise bu bilgileri işleyip otomatik sürüş yazılımını sürekli iyileştiriyor. Otomatik kontrol sistemleriyle, bir sürücüye ihtiyaç duymadan trafiği ve yolu algılayabilen tarayıcılara sahip olacak olan bu araçlar, umarız ki hayatımızı işgal eder.

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close