Hayatımız, verdiğimiz kararlar ve yaptığımız seçimler doğrultusunda ilerliyor. Aldığımız kararlar, zaman zaman bizi mutsuz edecek sonuçlar doğursa da yanlış bir karar vermekten daha olumsuz bir durumun, kararsız kalmak olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle girişimciler, girişimcilik yolculuğunda birçok challenge ve zor durumla karşılaştığı için karar vermek noktasında zorluk yaşayabiliyor.

Eğer siz de bir girişimci olarak kendi işinizi kurmaya çabalarken ya da günlük hayatınızın herhangi bir anında, karar verememe sorunuyla karşılaşıyorsanız bu tavsiyeler, tam size göre!

Tetikleyicilerinizi Öğrenin

“Karar Verme Sanatı” isimli kitabın yazarı ve yönetici koçu Joseph Bikart; belirli kararların alınmasının zorlayıcı olmasının nedenlerinden birinin, korkutucu anıları tetiklemeleri olduğunu savunuyor. Örneğin; bir karar, bilinçsizce geçmişteki travmatik bir olayı yeniden canlandırabiliyor ve sonuç olarak bu da kararımızı değiştirmemize ya da kararsız kalmamıza yol açabiliyor.

Zihninizde geçmişe doğru bir yolculuğa çıkabilir ve daha önce, benzer bir durumda verdiğiniz, olumsuz sonuçlanmış bir karar olup olmadığını gözden geçirebilirsiniz. Kararsız kalma ya da karar vermekten korkma gibi durumları çok sık yaşıyorsanız, tetikleyicilerinizi öğrenmek için bir uzmana danışabilirsiniz.

 Sezgilerinize Kulak Verin

Karar alırken mantığımızı devreye sokmak her ne kadar en doğru yolmuş gibi görünse de bu durum kararsız kaldığımız anlar için geçerli olmayabilir. Joseph Bikart, Karar Verme Sanatı’nda bu tavsiyesini “Zor kararlarla uğraşırken, duygularınızı ve hislerinizi dinlemeyi öğrenmek, gerçekten neyi arzuladığınızın güçlü bir göstergesidir.” şeklinde açıklıyor. Aynı zamanda; sezgi ve içgüdüsel duyguların, beyindeki mevcut deneyimlerle bağlantılı olduğu da düşünülüyor. Bu nedenle, mantığınızla baktığınızda içinden çıkamadığınız durumlar için kalbinizden geçenleri dinleyebilir ve hislerinize göre hareket etmeyi deneyebilirsiniz.

Adım Adım İlerleyin

Hayatınızı etkileyecek, büyük kararları bir anda almak her zaman kolay olmayabilir. Bu tarz kararlar vermeniz gerektiğinde ise ne yapacağınızı düşünüp paniğe kapılmak yerine, adım adım ilerlemeyi tercih edebilirsiniz. Örneğin; vermeniz gereken kararın olası sonuçları ile ilgili öngördüğünüz negatif ve pozitif durumları listeleyebilir, bu durumların sizi nasıl etkileyeceğini gözden geçirebilirsiniz. Ardından; yakın çevrenizde, güvendiğiniz dostlarınız ya da aile bireylerinizle kararın getireceği olası sonuçları tartışabilir ve onların fikirlerini alabilirsiniz. Bu kararı vermek için henüz hazır olmadığınızı hissediyorsanız; kendinize biraz daha zaman tanıyabilir ya da ilgili kişilerden size zaman tanımalarını rica edebilirsiniz. Ancak bu durumda, gerçekten zamana ihtiyacınız olduğu için mi yoksa bazı tetikleyiciler yüzünden mi kararınızı ertelediğinizi gözden geçirmenizde de fayda var.

Olaylara Farklı Açılardan Bakmayı Öğrenin

Zaman zaman, içinde bulunduğumuz durumun dışına çıkıp yaşadığımız olaya ikinci bir kişi gözüyle bakmakta hepimiz zorlanıyoruz. Ancak karar vermekte güçlük çektiğimiz anlar için farklı bakış açıları geliştirmeyi öğrenmek son derece işe yarayabilir. Bunun için bir yazma rutini edinebilir ve her gün hedeflerinizi, günlük duygularınızı, yapmanız gerekenleri listeleyeceğiniz bir defter tutabilirsiniz. Bunun yanı sıra Warren Buffet’ın stratejisini uygulayarak kendinize içinde bulunduğunuz durumla ilgili şu üç soruyu sorabilirsiniz:

  • Bu karar, bana 10 dakika içinde nasıl hissettirecek?
  • 10 ay sonra nasıl hissettirecek?
  • 10 yıl sonra nasıl hissettirecek?

Bu soruların cevapladığınızda belki de şu anda vermekte zorlandığınız kararın, önünüzdeki süreçte hayatınızı o kadar da etkilemeyeceğini görecek ve sonuca daha rahat ulaşabileceksiniz.

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/417657

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close