Bir dublörün yerini alacak teknolojinin hangisi olabileceği sorulduğunda çoğu kişinin kafasından CGI geçiyor. Ancak CGI yüksek maliyet ve ekstra stüdyo gerektiren zahmetli bir sanat. Film dünyasından tanıdığımız Walt Disney’in ise daha uzun süre kullanılabilecek bir fikri var: İnsan gibi hareket edebilen robotlar!

TechCrunch’ın haberine göre Disney tarafından geliştirilen bu robotlar şirketin animatronik alanındaki ilerlemelerini ortaya koyuyor. Stunronic adlı proje kapsamında, çekimlerde kullanılmak üzere robot dublörler geliştirmeye başlayan Disney, bu hareketiyle robot mühendisliğinin sınırlarını zorluyor.

Bu projeyle günümüzde dublörler ve görsel efektler kullanılarak yapılan akrobatik hareketleri robotların yapmasını ve bu sayede yaşanabilecek kazaları önlemeyi planladıklarını belirten Disney ekibi, Stuntronics projesi sayesinde insansı robotların süper kahraman filmlerinde insan üstü performans göstereceğini tahmin ediyor.

Disney mühendisleri artık havada takla atan insansı robotlar üzerinde çalışıyor. Lazer kılavuzları, yerleşik ivmeölçerler ve jiroskoplar yardımıyla hareket eden bu robotlar, bir süper kahraman kadar mükemmel uçabiliyor. Aşağıdaki videodan Stickman isimli prototipin insansı hareketlerini izleyebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için TechCrunch’ın raporunu inceleyebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close