Samsung’un San Francisco’da Galaxy Fold’u tanıtmasının hemen ardından Huawei’nin katlanabilir telefonu Barselona’da sahneye çıktı.

Asyalı iki büyük dev, katlanabilir cihazlarını art arda çıkararak yeni bir rekabet alanı yarattı ve diğer rakiplerine adeta meydan okudu. Huawei CEO’su Richard Yu, en büyük rakipleri Samsung ve Apple’a açıkça meydan okuyarak kendi cihazlarının her konuda üstün olduğunu iddia etti.

Mobil pazarın Asyalı devleri Samsung ve Huawei’nin peş peşe tanıttığı katlanabilir telefonlar, büyük ekran avantajıyla geleceğin mobil cihazlarını temsil ediyor. İkiye katlandığında normal bir telefon kadar yer kaplayan cihazlar, açıldığında tablet boyutlarına çıkabiliyor. Böylelikle tabletlerin sağladığı deneyimi cepte taşımak mümkün oluyor.

Huawei’nin katlanabilir telefonu Mate X, açıldığına 8 inç boyuta ulaşıyor. Dışa doğru katlandığı için telefonun iki yüzü de ekran oluyor. Esnek OLED panele sahip olan Mate X, Falcon Wing adında özel bir menteşe taşıyor. Bu yılki Mobil Dünya Kongresi’nin en çok konuşulan ürünü haline gelen Huawei Mate X, önümüzdeki yıl dünyanın birçok yerinde kullanıma sunulacak olan 5G teknolojisini de destekliyor.

Galaxy Fold, 7 mm mimarisiyle tasarlanan yonga seti barındırıyor. Ayrıca dahili bellek olarak 512 GB kapasite sunuyor. Sıra dışı bir şekilde Galaxy Fold’un 2 adet bataryası var ve 4300 mAh kapasite elde ediyor. Üç tane arkada, iki tane yanda ve bir tane de önde kamera bulunduran Fold, telefon nasıl tutulursa tutulsun, size bir kamera bakmış oluyor.

Katlanabilir telefon teknolojisinin ilerde alacağı hali kestirmek çok mümkün değil ancak iki Asyalı devin bu teknolojiye öncülük ettiğine hep birlikte tanık oluyoruz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close