Uzay turizmi çağı için geri sayım başladı. İki maceraperest, önümüzdeki yıl turistik bir Ay gezisi yapmak için SpaceX’e para ödüyor.

SpaceX CEO’su Elon Musk, ismi açıklanmayan uzay turistlerinin seyahat için yüklü depozito ödediklerini açıkladı. Turistler zindelik testlerine tabi tutulduktan sonra bu yılın sonunda SpaceX uzmanlarından eğitim almaya başlayacak.

SpaceX uzay turizmi hamlesini yayımladığı bir blog içeriğiyle duyurdu ve şu sözlere yer verdi: “Tıpkı onlardan önceki Apollo astronotları gibi, bu kişiler de tüm insanlığın umut ve hayallerini taşıyarak uzaya gidecekler.”

1972 yılında gerçekleştirilen son Apollo görevinden bu yana hiçbir insan alçak Dünya yörüngesinin ötesine gitmemişti. SpaceX’in taşıyacağı uzay turistleri bunu yapacaklar. Seyahate dramatik bir anlam yüklemek isteyen SpaceX, fırlatma için Apollo programında kullanılan Cape Canaveral’daki rampasını kullanacak.

Falcon Heavy

SpaceX bunun tek seferlik bir görev olmayacağı görüşünde. Firma, yüklü depozito ödeyen iki turistin dışında başka birçok insanın da bu deneyimi yaşamak istediklerine dair istekli olduklarını belirtti. İsmi açıklanmayan turistlerin, seyahat için milyonlarca dolar ödediği tahmin ediliyor.

Karşılaştırmak gerekirse, uzay turistleri Rusya hükümetine Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmek için 20 milyon dolar ödemişti. Öte yandan NASA, istasyona astronot göndermek için koltuk başına Rusya’ya 80 milyon dolar ödemişti. SpaceX, yaklaşık olarak 1 hafta sürecek seyahat için turistlerin ne kadar ödeyeceği ücreti açıklamadı.

SpaceX, daha önce hiç uçmamış bir roket ve uzay aracına dayanan görev için sıkı bir zaman çizelgesi belirlemiş durumda. Falcon Heavy isimli roketin ilk test uçuşunu bu yaz yapması planlanırken, turistleri taşıyacak olan Crew Dagon uzay aracı ise bu yılın sonunda bir deneme görevine çıkacak.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close