Politik ve ekonomik çalkantıların gölgesinde istikrarlı bir yılı geride bırakan Türkiye girişimcilik ekosisteminin, 2017 yılı ilk çeyrek istatistikleri yayımlandı.

Yerli araştırma şirketi startups.watch tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine dayandırılarak oluşturulan ilk çeyrek raporuna göre, geride kalan üç aylık süreçte tamamlanan 23 yatırım turunda 19,4 milyon dolar kaynak yerli girişimlere aktarıldı.

Bu turlardan 20 tanesi tohum yatırımlarını oluştururken, toplam yatırım miktarının yalnızca 6 milyon dolarlık kısmını temsil ediyor.

Çeyreklere göre karşılaştırma

Yeni yılın ilk ayında toplam 9 yatırım turu tamamlandı ve 15,9 milyon dolar girişimlere sağlandı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleştirilen yatırım miktarı ise yalnızca 0,90 milyon dolar seviyesindeydi. Şubat ayında gerçekleştirilen 6 turda 1,4 milyon dolar yatırılırken, mart ayında ise 8 anlaşma sonucu 2,8 milyon dolar girişimlere sağlandı.

İlk çeyreğin en büyük anlaşması ise 13 milyon dolarlık Seri C yatırım turunu tamamlayan iyzico tarafından imzalandı. Aynı periyotta yatırım alan yerli girişimler ise şöyle sıralandı:

Rapor: startups.watch

Görsel: Oliver Munday

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close