Ruh ikizimiz mobil cihazlarımızın pil ömürleri, geleceğin “insanı” yapay zekanın yaratıcılıkla imtihanı.

Apple, iPhone Şarj Süreleri Gerçek Dışı mı?

Birleşik Krallık merkezli bir araştırma grubunun iddialarına göre Apple, iPhone cihazlarındaki şarj kullanım süreleri gerçeği yansıtmıyor.

Which? isimli grubun farklı iPhone modellerinde yaptığı test sonuçlarına göre iPhone cihazlarının şarjlı kullanım ömürleri Apple’ın iddia ettiği sürelerden %18 ile %51 oranında daha az. iPhone’un en son çıkardığı modeli XR’ın yüzde yüz oranında dolu iken konuşma süresi, Apple’ın belirttiği rakamlara göre 25 saat iken, Which? testlerinde çıkan sonuç 16 saat 32 dakika. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yapay Zeka Yazarlığa mı Soyunuyor?

Artificial Intelligence kavramını her gün daha çok makale ve haberde karşımıza çıkarken görüyorken, namıdiğer yapay zekanın insanın yaratıcılığına erişemeyeceği ve fikir üretmenin hala insan tekelinde olacağını düşünenler de az değil. Acaba haklılar mı?

Stanford Üniversite’sindeki bir grup araştırmacının geliştirdiği yazılım veri tabanındaki kelimeler ile öğrendiği yeni kelimelerin benzerliklerinden yola çıkıp, “esprili konuşma” yeteneğine sahip bir yapay zeka geliştirme yolunda ilk adımları attılar. Amaçlarını ise, “Yaratıcı ve ilgi çekici hikayeler yaratmak” olarak tanımlıyorlar. Detaylar burada.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close