Osaka Üniversitesi Araştırmacılarından Kimyasal Sızıntıları Tespit Eden Drone

Osaka Üniversitesi ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, havadaki kimyasalları tespit ve takip edebilen bir drone geliştirdi. Bunun için drone’un üst ve ön yüzeylerine koku sensörleri entegre eden ekip, ayrıca rüzgar yönünün sürekli değiştiği durumlarda dahi kokuyu takip edebilecek bir algoritma tasarladı.

Araştırma ekibi; sadece avuç içi büyüklüğündeki drone’un; kimyasal duman izleme algoritması, koku tespiti ve kaynaklarını belirlemek için daha iyi performans sunacak robotik sistemlerin önünü açabileceğini ifade ediyor. Ekip, bir sonraki hedeflerinin ise kimyasal duman izleme sistemini, karmaşık ve haritalanmamış ortamlarda da iyi performans gösterecek şekilde iyileştirmek olduğunu belirtiyor.

Johannes Kepler Üniversitesi Araştırmacıları Bilgisayar Çipi Üretmek için Mantar Zarından Faydalanıyor

Johannes Kepler Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, belirli bir mantar türünün üzerindeki kabuksu zarın, bilgisayar çipi üretmek için kullanılabileceği yeni bir yöntem geliştirdi. Ganoderma Iucidum türü mantarın kabuğunun iyi bir yalıtım sağladığını, son derece esnek olduğunu ve yüksek sıcaklıklara dayanabildiğini belirten ekip; tüm bu özelliklerin biyolojik olarak çözünebilen bir bilgisayar çipi üretmenin temelini oluşturduğunu ifade ediyor.

Metal elektronik devre bileşenlerini fiziksel buhar biriktirme yöntemiyle mantar kabuğunun üzerine yerleştirmek için bir araç geliştiren araştırma ekibi; gerçekleştirdikleri test sonucunda, mantar kabuğuyla geleneksel plastik tabakalardaki kadar iyi bir sonuç elde etti. Ekip; bu yöntemle, her yıl giderek artan, elektronik atık sorununun önüne geçmeyi planlıyor.

Kutup Gemisi Navigasyonunda Devrim Yaratacak Yapay Zekâ Aracı

İngiliz Antarktika Araştırması Laboratuvarı araştırmacıları; kutup okyanusu koşullarında seyreden gemilerin daha verimli olmasını ve böylelikle karbon emisyonlarını azaltmayı sağlayacak yeni bir yapay zekâ modeli geliştirdi.

Gemi mürettebatı tarafından rota planlaması için kullanılacak bu sistem; deniz buzu, okyanus dinamikleri ve hava durumu gibi tüm kutup koşullarını dikkate alarak iki konum arasındaki en hızlı ve yakıt açısından en verimli rotaları öneriyor. Geliştirilen algoritmalar sayesinde aracın; tüm bir araştırma sezonu boyunca çevresel koşulları tahmin edebileceğini ve uzun vadeli rota planlamasına olanak sunacağını belirten araştırma ekibi, bu araç sayesinde yakıt kullanımının ve çevresel etkilerin önemli ölçüde azaltılabileceğini öngörüyor.

 Kaynaklar

https://techxplore.com/news/2022-11-palm-sized-drone-track-chemical-plumes.html

https://www.newscientist.com/article/2346702-computer-chip-made-using-mushroom-skin-could-be-easily-recycled/

https://www.bas.ac.uk/media-post/new-ai-tool-set-to-revolutionise-polar-ship-navigation/

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close