1. Hayat Her Şeye Rağmen Devam Ediyor

Hedefinize giden yolda önünüzde sıkça engeller çıkacaktır. Bu engeller sizi kimi zaman yavaşlatır kimi zaman başladığınız yere geri dönmenize sebep olur ama gerçek şu ki hayat her zaman devam eder ve zaman sizi beklemez. Bu sebeple başarısız olduğunuz zamanlarda ya vazgeçip hayatın gerisinde kalırsınız ya da yolunuza devam edip ipleri elinize alırsınız. Seçim sizin!

  1. Düşündüğünüzden Daha Güçlüsünüz

Umutsuzluğa kapıldığınız zamanlarda, uzun bir aradan sonra ilk kez ağır bir egzersiz yaptığınız zamanları ve kaslarınızda oluşan o dayanılmaz ağrıyı düşünün. Egzersizlerinize devam ettiğinizde kaslarınız da bu duruma alışacak ve zamanla ağrımayı bırakacaktır. Çünkü vücudunuz, düşündüğünüzden daha güçlü ve yüksek bir adaptasyon yeteneğine sahip… Aynı şey neden fikirleriniz ve hayalleriniz için de geçerli olmasın? En güçsüz olduğunuzu düşündüğünüz anlarda vazgeçmek yerine, yolunuza devam etmeyi seçin; o zaman içinizde bir yerlerde bugüne kadar keşfedilmeyi beklemiş saklı bir güç olduğunu fark edeceksiniz.

  1. Hayallerinize İnanın

 Hayallerinizin ne kadar uçuk olduğunu düşünseniz de ve daha kötüsü çevrenizdeki insanlar, size bu hayallerin asla gerçek olamayacağını söylese de siz inanmaya devam edin. Hatta zihninizde, bu hayallerin gerçek olduğunu kurgulayın. O zaman harekete geçmeniz ve bir yerden başlamanız çok daha kolay olacaktır.

  1. Daha Önce Yapıldıysa Yeniden Yapılması Mümkündür, Yapılmadıysa da…

Ulaşmak istediğiniz hedef ne kadar zor ve uzak görünse de daha önce bu hedefe ulaşan insanlar olduğunu aklınızda tutmak, sizin de aynı şeyi yapabileceğinize inanmanızı kolaylaştırır. Öte yandan bu başarıyı daha önce elde eden kimse olmadıysa da bir ilki gerçekleştireceğinizi düşünmek yeterince motive edici olsa gerek.

  1. Her Yanlış, Doğruya Bir Adımdır

Pek çoğumuz, genellikle başarısız olma korkusuyla hedeflerimiz için bir adım atmaktan çekiniriz. Ama gerçek şu ki büyük bir başarıya ulaşmak için, zaman zaman başarısızlığı da tatmak gerekir. Yaptığınız yanlışların, yaşadığınız başarısızlıkların her biri aslında deneyim kazanmanıza yardımcı olan birer öğretmendir ve bunlardan ders çıkararak yolunuza devam ettiğimizde, kurduğunuz hayaller er ya da geç gerçeğe dönüşecektir.

  1. Başarılı ve Mutlu Olmayı Hak Ediyorsunuz

Her insan başarılı ve mutlu olmayı hak eder. Buna siz de dahilsiniz! Zaman zaman yaşadığınız olumsuzlukların motivasyonunuzu köreltmesine ve kendi hakkınızda yanlış düşünmenize sebep olmasına izin vermeyin. Böyle zamanlarda, bir yolculuğa çıktığınızı düşünün. Her detayını planladığınız ve heyecan içinde çıktığınız bu yolculukta zorlandığınız, yağmur ve fırtınaya yakalandığınız zamanlar olacaktır. Peki sırf bu yaşadıklarınız yüzünden yolculuğunuzu sonlandırıp eve dönmeyi düşünür müsünüz? Cevabınız “hayır” ise hedeflerinize giden yol için de aynısının geçerli olduğunu, kendinize sık sık anımsatın. Her şeye rağmen hayallerinize doğru çıktığınız bu yolculuğun keyfini çıkarmaya çalışın.

  1. Hedefinize Çok Yakınsınız

Kendimizi en umutsuz ve zayıf hissettiğimiz anlar, genelde tünelin ucundaki ışığa en yakın olduğumuz anlardır. Siz de zaman zaman böyle hislere kapıldığınızda, hedeflediğiniz noktaya aslında düşündüğünüzden çok daha yakın olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.

Girişimcilerin başarıya giden yolda iyi bir yol arkadaşına ihtiyaçları olabiliyor. Tam da bu noktada; kurumsal paydaşlarla iş birliği fırsatlarından alanında uzman mentorların desteğine; yatırımcılarla buluşmadan ücretsiz ofis alanı kullanımına ve daha birçok destekten yararlanmak için hemen İTÜ Çekirdek’e başvurun!

Hemen Başvur!

Kaynaklar:

https://www.codeofliving.com/blog/15-powerful-reasons-why-you-should-never-give-up/

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close