Sıkı bir hafta oluyor, öyle değil mi? Halihazırda yorgunluğunu hissetmeye başlamış olabilirsin fakat dinlenme şansı bulmadan önce iki gün daha çok sıkı çalışıp hedefe doğru ilerlemeye devam etmen gerekecek.

Şimdi biraz ara verebilir ve Internet Archive’in web tarayıcılarından oynanabilir formatta yayınladığı 900’ü aşkın nostaljik oyuna bir göz atabilirsin. Biraz King’s Quest veya Space Odyssey’den kimseye zarar gelmez. Belli ki hepimizi uzun bir hafta bekliyor; biraz rahatlayıp, çocukluğunun oyunlarından birkaçına denk gelmenin mutluluğunu yaşadıktan sonra yenilenmiş bir şekilde işinin başına döndüğünde her şey yerli yerinde seni bekliyor olacak.

‘Ateri salonuna’ gitmiş herkesin bileceği gibi, Archive.org’da yayınlanan tüm oyunların kalitesine kefil olmamız mümkün değil. Emin olduğumuz ise oyunların en iyi şekilde çalıştığı tarayıcının Mozilla Firefox olduğu.

Yayınlanan arşiv gerçekten büyük ve eğer çürük elmaları tatma riskini alırsan, daha önce hiç bilmediğin fakat çağının çok ötesinde yeni oyunlar keşfedebilirsin.

Gerçekten seni çok eğlendirecek bir oyun bulamasan bile, sayfalar dolusu kaliteli ve gerçekten kalitesiz oyunla dolu bir listede dolaşmak da başlı başına eğlenceli bir deneyim öyle değil mi? En azından daha önce denemediğin bir şey olduğuna eminiz.

The Internet Arcade adı altında toplanan oyunlar, Jason Scott ve JavaScript Mess (JSMESS) emülatörünü tasarlayan ekibin büyük programlama eforları sayesinde tarayıcına ulaşıyor. Listedeki her oyunun klavye ile kolay oynanamadığını ve bir bölümünün hatalarla dolu olduğunu belirtmek gerek fakat tüm bunlar projenin etkileyiciliğinden bir şey götürmüyor.

Oyunların çoğunda herhangi bir kontrol kılavuzu bulunmuyor, bu nedenle çoğunu keşfetmen gerekecek. Yine de çok karmaşık olduğu söylenemez; 5’e basarak jeton atabilir, 1’e basarak tek kişilik oyun başlatabilirsiniz. Hareket/aksiyon tuşunun genellikle ‘ALT’ olduğunu söyleyerek seni bu külfetten de kurtaralım.

Tüm oyunlar burada seni bekliyor; Mozilla Firefox ile devam etmeyi unutma ve sanal jetonlarını harcamaya başla!

arcade

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close