Apple ve Samsung akıllı telefon pazarında kıyasıya bir rekabet içerisinde olsa da kalite ve kapasite kaygıları sebebiyle çok sıkı bir işbirliği içerisindeler. Öyle ki Samsung bu yıl kendi telefonlarından kazandığından daha fazlasını Apple için ürettiği parçalardan kazanacak gibi görünüyor.

Günümüzde donanım üretimi her zamankinden daha kolay. Geçmişte çok daha büyük bütçeler ve imkanlar gerektiren donanım geliştirme ve üretim projelerini bugün çok daha mütevazi bütçelerle yapılabiliyor. Bu da birçok yeni donanım girişiminin doğmasını ve heyecan verici yeniliklerin hayata geçirilmesini mümkün kılıyor.

Ancak adetler ve kalite standartları yükseldikçe işler biraz değişiyor. Özellikle teknolojiyi en önde takip etmek isteyen şirketler en yüksek kalite ve en son materyalleri kullanmak istiyor. Durum böyle olunca da kapısı çalınacak şirketlerin sayısı pek de fazla değil.

Apple’ın kısa bir süre önce duyurduğu iPhone X, firmanın bu zaman kadar çıkardığı en yüksek maliyetli model olarak tarihe geçti.(yaklaşık 412,75 dolar maliyeti bulunuyor)  Maliyeti bu denli yükselten etkenlerden biri de yeni OLED ekran. Apple ilk kez OLED ekranlara geçiş yapmaya karar verince dünyada yüksek kaliteli ve çok yüksek adetlerde OLED ekran üretebilen tek bir üretici bulabilmiş: Samsung.

The Wall Street Journal’ın geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir raporda Samsung ve Apple arasındaki ilişkinin ilginç detaylarını gösteriyor. Rapora göre Samsung, Apple’ın sattığı her iPhone X’den yaklaşık 110 dolar kazanacak. Sadece OLED ekran için Samsung’a telefon başına 70 dolar ödeyen Apple, Samsung’dan NAND bellek çipleri ve işlemci üretimi konusunda da destek alıyor.

Samsung’un iPhone X’den elde ettiği gelir Galaxy S8 için ürettiği parçalardan çok daha fazla. Apple, 2019 yazına kadar amiral gemisinden 130 milyon adet satmayı planlıyor. Samsung ise 50 milyon adet Galaxy S8 satılacağını ön görüyor.  Bu durumda kendi ürününden adet başı 202 dolar kazanacak olan Samsung S8 satışlarından 10 milyar dolara yakın bir gelir elde edecek. iPhone X satışından elde edeceği rakam ise yaklaşık 14 milyar dolar olacak. Samsung’un gelirleri incelendiğinde toplam gelirinin yüzde 35’ini komponent üretiminin oluşturduğu görülüyor. Komponent departmanının en büyük müşterisi ise Apple. Ayrıca Samsung’a yakın kaynaklar artık şirket çalışanlarının Apple ürünleri kullanabildiğini iddia ediyor.

Tüm bu verilere baktığımızda iki teknoloji devinin birbirlerine tahmin edilenden daha çok bağımlı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bazen başarıyla giden yol, ilginç şekilde en yakın rakibinizle olan bağlarınızla da ilgili olabiliyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close