Geçtiğimiz ay Kickstarter’da 160 bin dolar hedefli kitle fonlama kampanyasına başlayan lazerli tıraş bıçağı Skarp, kısa sürece 4 milyon doları aşkın destek toplamayı başarmış ve tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Skarp’ın hevesi Kickstarter’dan gelen haberle kursağında kaldı.

Geleceğin tıraş bıçağı olarak lanse edilen Skarp, lazer düzeneği ile jilet kesiği olmaksızın bir tıraş deneyimi vaat ediyordu. Skarp’ın tıraş deneyimini gösteren videoda, lazer düzeneğinin kılları kesmekte zorlanması Kickstarter’ın konuyu araştırmasına sebep oldu.

Yapılan incelemelerin ardından, Skarp Kickstarter’dan sonsuza kadar men edildi. Kickstarter tarafından projeyi destekleyen insanlara gönderilen e-postada, Skarp’ın vaat ettiği özellikleri sunamadığı ve ortada çalışan bir prototip olmadığı için Kickstarter sözleşme şartlarının ihlal edildiği belirtildi.

Kickstarter’dan men edildikten sonra bir diğer popüler kitle fonlana platformu Indiegogo’ya geçen Skarp, burada yeni bir kampanya başlattı ve yine 160 bin dolar hedef belirledi. Indiegogo’nun görece esnek sözleşmesine göre, Skarp 60 bin dolar topladığı halde, hedefine ulaşamasa bile bu parayı alabilecek. 60 bin doların çalışan bir prototip üretmek için yeterli olması gerek.

Indiegogo’nun da Skarp hakkında inceleme başlatması bekleniyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close