NASA’nın Kızıl Gezegen’deki uzay aracı Opportunity 5000 Mars günü hayatta kalışını kutladı. Bu kutlama insansız uzay aracı için oldukça önemli bir kilometre taşı. Çünkü Opportunity Mars’a sadece 90 günlüğüne gönderilmişti!

NASA, Opportunity’yi 2003 yılında ikizi Spirit ile uzaya fırlatmıştı. İkili, 2004 başlarında üç hafta arayla Mars’a iniş yaptı. Her ikisi için planlanan rota, gezegenin karşı tarafına geçmeleri şeklindeydi. NASA’daki yetkililer iki uzay aracını da 90 Mars günü geçirebilecek şekilde programlamıştı. Ancak mühendisler araçların güneş enerjisinden daha etkin şekilde yararlanması sağlayacak bir yöntem buldular. Uzay araçlarını Mars’ın kuzeyine indirdiler. Çünkü Mars’ın kuzeyi  güneyine göre güneş ışığını çok daha fazla alıyor. Bu da uzay araçlarının 2 kat daha fazla enerji depolamasını anlamına geliyordu. Nitekim öyle de oldu, Opportunity ve Spirit kendileri için tasarlanan zaman çizelgesini bir hayli aştılar.

Mars’tan 225.000 Fotoğraf Gönderdi

Spirit 2009 yılında bir kum fırtınasına yakalandı ve kullanılamaz hale geldi. Opportunity ise hala Kızıl Gezegen’de dolaşmaya ve NASA’ya gezegen hakkında bilgiler göndermeye devam ediyor. Gittiğinden bu yana tamı tamına 225.000 fotoğraf gönderdi. Dolayısıyla kendisi Mars ile ilgili hayaller kurmamızın en büyük sebeplerinden biri.

Opportunity başta indirildiği noktadan yaklaşık 45.06163 km yol kat etti. Ayrıca Mars’la ilgili gezegenin yüzeyinde ve yeraltında su kaynaklarının bulunduğuna dairi büyük buluşlar yaptı. Şu an ise “Perseverance Vadisi” olarak anılan sığ bir kanalı keşfediyor. Bu sayede bilim insanları bölgeyi şekillendiren jeolojik süreçleri daha kolay anlamlandırabiliyor.

5000 Mars gününü geride bırakan Opportunity hız kesmeden Mars’ı arşınlamaya ve veriler göndermeye devam ediyor. Nice Mars günlerine Opportunity…

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close