Yeni CEO Satya Nadella önderliğinde kapsamlı bir yeniden yapılanma sürecine giren Microsoft, dünyanın dört bir yanından milyonlarca profesyoneli birbirine bağlayan kurumsal sosyal ağ LinkedIn’i satın alacağını duyurdu.

Hisse başına 196 dolar değer biçilerek 26,2 milyar dolar karşılığında gerçekleştirilecek olan satın almanın ardından, LinkedIn’in bağımsız yapısını ve markasını koruyacağı, CEO Jeff Weiner’ın doğrudan Nadella’ya rapor vereceği açıklandı.

433 milyon kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal ağlarından LinkedIn’in Microsoft tarafından satın alınması, her iki şirketin yönetim kurullarınca onaylandı.

Satya Nadella satın almanın ardından yaptığı açıklamada, LinkedIn’in iş merkezli yaklaşımıyla dünyanın dört bir yanından profesyonelleri bir araya getirmede gösterdiği başarıyı ‘‘olağanüstü’’ olarak tanımlarken, satın almayla birlikte hem LinkedIn’i hem de Office 365 ve Dynamics’in büyümesini hızlandırarak dünyadaki tüm kurumlara güç katmak istediklerini söyledi.

LinkedIn’in kurucu başkanı Reid Hoffman ise satın almayı şirketinin‘‘yeniden kurulma anı’’ olarak değerlendirdi.

Satın alma her iki taraf için de fırsatları beraberinde getiriyor. Microsoft LinkedIn sayesinde daha fazla kurumsal yazılım geliştirme stratejisini destekleyecekken, odağını düşüşteki donanım işinden iyiden iyiye kaydırarak daha kârlı iş alanlarına yönelecek. Öte yandan LinkedIn ise sosyal networking servislerini ve profesyonel içeriklerini çok daha büyük bir kitleye ulaştırabilecek.

Gelir modeli iş ilanları ve paralı üyelikler üzerine kurulu olan LinkedIn gelişim odaklı bir strateji benimserken, kullanıcıları ile yaşadığı sorunlar, gelir artışındaki yavaşlık ve hisse değerinin düşüşü firmayı daha savunmacı bir yaklaşım benimsemeye zorlamıştı. Microsoft satın alması tüm bu sorunların bir kenara bırakılıp, yeniden gelişmeye ve büyümeye odaklanan bir LinkedIn olma şansını geri getirecek.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close