Kickstarter ve Indiegogo gibi kitle fonlama platformları, bağımsız geliştiricilere ve stüdyolara oyunlarını beğenen insanlardan bağış toplama imkanı sunuyor. Fakat bu sistemde, bildiğimiz yatırımcılıktan farklı olarak destekçiler yatırımları karşılığında herhangi bir hisse almıyor.

Oyun geliştiricisi Justin Bailey, kurduğu yeni girişim Fig ile oyunlar için kitle fonlama modelini değiştirmeyi amaçlıyor. Üstelik daha şimdiden Oculus, Twitter ve Slack gibi devlerin yatırımcısı Spark’tan yatırım aldı.

Fig şu an yalnızca akredite yatırımcıların yatırım yapmasına izin veriyor fakat ilerleyen zamanlarda isteyen herkes yatırım karşılığında oyunlardan hisse alabilecek. Bunun yanı sıra Fig, tıpkı Kickstarter ve Indiegogo gibi insanların ödüller karşılığında küçük bağışlarda bulunabilmelerine de olanak tanıyor.

Bailey, oyun endüstrisinin en güçlü kitle fonlama kategorilerinden biri olduğunu düşünüyor ve yatırım odaklı kitle fonlamanın bu alanda denenmesi gerektiğine inanıyor.

“Yalnızca hayranlarınızın heyecanlarına sırtınızı dayayacağına, bu heyecanı yatırımcılara oyuna ilgi olduğunu göstermek için kullanıp daha yüksek yatırımlar hedeflemek mantıklı geliyor.’’ diyor Bailey ve ekliyor: “Oyunculara profesyonel yatırımcılar ile birlikte yatırım yapma şansı vererek, hayata geçirilmesine katkıda bulundukları oyunların finansal getirilerinden faydalanmalarını istiyoruz.’’ Tabii Fig şu an bu sistemi aktif etmiş değil fakat Bailey yakında bunu gerçekleştireceklerini söylüyor.

Bağımsız geliştirici Alex Beachum’un Mobius Digital tarafından geliştirilen Outer Wilds isimli yapımı, Fig’in ilk aktif kitleme fonlama kampanyası olma unvanına sahip.

Fig ekosistemindeki tüm aktörlere daha önce görülmemiş bir avantaj sunuyor. Yatırımcılar başarılı olacağına inandıkları oyunları seçip yatırım yaptıklarında, stüdyodan değil yalnızca ilgili oyundan hisse alıyorlar. Bu hem yatırımcılar hem de küçük stüdyolar için bulunmaz bir fırsat. Günümüzde dev başarılar elde eden mobil oyunların büyük bir çoğunluğunun küçük stüdyolar tarafından geliştirildiği göz önünde bulundurulduğunda, Fig sayesinde yatırımlar sıradaki Angry Birds’e veya Candy Crash Saga’ya yatırım yapma fırsatı buluyorlar.

Fig’in ortaya koyduğu model daha önce oyun endüstrisi için denenmemiş olsa da, uzun yıllardır film endüstrisinde kullanılıyor ve bu sayede birçok nefes kesici bağımsız yapım beyaz perdeye ulaşmayı başararak unutulmazlar arasına girdi. Fig, oyunlarla ilgili herkes için bu devrimi gerçekleştirmeye çok yakın ve bu onu izlenmesi gereken bir girişim yapıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close